Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daune morale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daune morale

pana la ce suma se ridica daunele morale care se cer cand se aplica codul penal art 182 al.2?am fost diagnosticata cu fractura de timpan in urma unei lovituri primite,si vreau sa cer daune insa nu vreau sa exagerez cu o suma prea mare.Va multumesc!
Un 8000-10.000 lei e rezonabil, iar in situatia in care e prea mult instanta va va admite in parte pretentiile.Oricum dvs ar trebui sa va pretuiti suferinta prin care ati trecut. Plus ca aceste despagubiri cam difera de la o instanta la alta...ar trebui sa consultati un avocat din orasul dvs.

Cu stima
av. Gheorghe Alexandru
Am vazut daune morale solicitate in dosar de vatamare corporala din culpa de 100.000 lei. Iar instanta a acordat , undeva pe la 40.000 lei. Asa ca .....puteti sa cereti cat doriti, tot instanta se pronunta.
Referitor la daune morale,puteti studia si Dcizia nr1387/14.02.2002 pronuntata de ICCJ
Unde gasesc decizia nr.1387/14.02.2002?
multumesc anticipat
Dumneavoastra v-ati referit la repararea prejudiciului adus, prin diagnosticarea pentru fractura de timpan in urma loviturii primite. Aici s-a aplicat codul penal art 182 al.2 si in functie de certificatul medico-legal, sume cheltuite cu internare, tratament, medicamente, alsi alte cheltuieli puteti solicita o suma, deci, daune materiale, iar instanta va dispune asupra sumei, in functie de probele aduse de dvs.
Daunele morale sau prejudiciul nepatrimonial se apreciaza de partea vatamata ca fiind unul de agrement,dar si unul estetic, constand in suprmarea unui simt elementar, auzul in cazul dvs si deci aceasta reclama o compensatie corespunzatoare, avand tocmai rostul de a va alina, pe cat posibil, suferinta, atat ca o consecinta directa a acestei vatamari, dar si pe aceea ce o veti suporta pe viitor. Acestea decurg si din starea de infimitate in care v-a adus, prin comiterea acestei infractiuni.
Sunt cazuri,cand instanta a acordat si daunele morale nu au fost cerute expres, deorece partea vatamata a invocat si probat numai despagubirile materiale.
Creed ca avocatul dvs. trebuie si poate dispune impreuna cu dvs asupra cuantumul valoric al daunelor materiale si al daunelor morale. Deci, nu va trebuie decizia nr.1387/14.02.2002.
Succes!