avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurare post invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurare post invatamant

Buna seara,
sunt (inca) angajata in invatamant ca si cadru didactic auxiliar cu o jumatate de norma. Ca urmare a tendintei de restructurare din sistem, Inspectoratul Scolar nu a mai aprobat pentru scoala noastra decat 8 norme didactic auxiliar, pana acum existand 8,5 norme. Directorul scolii a decis sa reduca jumatatea de norma pe care functionez eu, in adresa de la inspectorat neexistand specificat postul ce trebuie restructurat. Mentionez ca normativele in vigoare permit existenta acelei jumatati de norma. Ce pot sa fac? Pot sa contest decizia directorului? Pot sa actionez in instanta? Exista ceva etape premergatoare?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Edbah , utilizator 15:27, 9 Septembrie 2009
Mai intii trebuie sa va plingeti impotriva deciziei directorului la Inspoectorat si raspunsul acestuia sa-l contestati in instanta daca nu este favorabil
Multumesc pentru raspuns. Inca o intrebare: Cat este perioada de preaviz in acest caz? 15 sau 20 de zile? Pot beneficia de un salar compensator?
Va multumesc
Puteti sa contestati si direct in instanta decizia Inspectoratului daca puteti dovedi ca jumatatea dvs de norma era justificata.
Apoi Inspectoratul trebuia sa nominalizeze postul/posturile supuse restrangerii activitatii.
Daca mai existau si altii colegi similari dvs, de aceeasi specialitate si cu jumatate de norma, trebuia facuta o evaluare.

Multumesc pentru raspuns. Inca o intrebare: Cat este perioada de preaviz in acest caz? 15 sau 20 de zile? Pot beneficia de un salar compensator?


Termenul de preaviz este de 20 de zile lucratoare, potrivit CCM Invatamant (art. 76).
In ceea ce priveste salarii compensatorii CCM Invatamant stipuleaza ca beneficiati de ele conform legii. In acest sens se dorea o lege care sa prevada numarul acestor salarii. Daca inca nu a aparut vi se aplica prevederile CCM National (1 salariu compensator)
Ultima modificare: Miercuri, 2 Septembrie 2009
Edbah, utilizator
Multumesc mult de tot pentru informatii. In cazul in care mai exista un coleg, de aceeasi specialite, dar cu norma intrega (exista o norma si jumatate), nu era necesara o evaluare? Nu exista posibilitatea legala sa ramanem fiecare pe cate 1/2 norma, avand in vedere ca functionam in locatii diferite?
Inca o data, multumesc
Buna ziua,
si eu sunt in aceeasi situatie cu persoana care a deschis acest subiect, cu diferenta ca la noi nu se mai justifica, conform nomeclatorului, unul dintre cele doua posturi restructurate. S-a facut o evaluare intre mine si colegul meu, pe baza unei fise de evaluare, intocmita de Consiliul de Administratie al unitatii. V-as ruga sa imi spuneti daca este corect ca in aceasta fisa de evaluare sa se tina seama de studii si vechimea pe post, in conditiile in care peste tot se vorbeste de restructurare pe criterii de competenta. Pot mentiona si faptul ca postul nu prevede studii superioare, iar la vechime s-a luat in considerare vechimea colegului, mai mare cu 3 ani decat a mea, ceea ce in cazul meu a dus la diferenta de punctaj in favoarea colegului. Daca rezultatul evaluarii ar fi fost egal, urmatorul criteriu mi-ar fi dat mie castig de cauza, dar nu s-a vrut a se ajunge pana acolo. Referitor la platile compensatorii, mi s-a spus ca nu am dreptul la asa ceva fiindca nu exista o lege care sa prevada numarul acestor salarii. In acest caz pot face referire la raspunsul d-voastra si sa cer sa se puna in aplicare prevederile CCM National?
Va multumesc.


Daca mai existau si altii colegi similari dvs, de aceeasi specialitate si cu jumatate de norma, trebuia facuta o evaluare.

In ceea ce priveste salarii compensatorii CCM Invatamant stipuleaza ca beneficiati de ele conform legii. In acest sens se dorea o lege care sa prevada numarul acestor salarii. Daca inca nu a aparut vi se aplica prevederile CCM National (1 salariu compensator)

Ultima modificare: Duminică, 6 Septembrie 2009
m_gabi, utilizator

Alte discuții în legătură

Retroactivare,ultraactivare? arhontele arhontele In momentul de fata in invatamant exista 2 tipuri de titulari; 1. Cu diploma de licenta \"acreditata\"; 2. Fara diploma de licenta \"acreditata\"; Acum ... (vezi toată discuția)
Concediere gravida mirela_cop mirela_cop Buna ziua. Sunt insarcinata, lucrez in invatamant, sunt titulara, iar anul acesta intru in reducere. Conform Codului Muncii, art. 60 un angajator nu poate ... (vezi toată discuția)
Cadru didactic ony172005 ony172005 Am nevoie si eu un pic de ajutor, cum as putea sa dau si eu in judecata un director de scoala pentru nerespectarea metodologiei invatamantului? Tin sa mai ... (vezi toată discuția)