Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna ziua. Am nascut in 20.04.2015 si beneficiez de indemnizație de cresterea copilului pana la 2 ani. Am intrat in cic din somaj. Pot si eu beneficia de stimulentul de insertie daca mi-a mai ramas o luna de somaj dupa expirarea cic? Cand ar trebui sa ma intorc la fortele de munca pentru relyarea somajului? Sotul meu lucreaza poate beneficia de acea luna de concediu cum si cand? Va multumesc
1. Nu puteti beneficia de stimulent de insertie decat daca veti realiza venituri supuse impozitului pe venit. Reluarea platii indemnizatiei de somaj nu intra in aceasta categorie.

2. Tatal copilului nu este obligat sa solicite asa ceva .Insa :
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua somajul - in cazul dvs. - este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni.
In speta, data de 21.03.2017.

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua somajul - in situatia dvs - este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani.
In speta, data de 21.04.2017.

3. Sotul dvs poate solicita oricand intrarea in CCC , daca indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC .