Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cand trebuie sa ma intorc la munca din CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cand trebuie sa ma intorc la munca din CIC

Daca nu doresc sa beneficiez de stimulentul de insertie, pe ce data ar trebui sa ma intorc la munca? Baietelul meu face 2 ani pe 25 noiembrie iar tatal a depus cererea ca nu va sta acasa in ultima luna.
Tatal copilului nu este obligat sa solicite asa ceva .Insa :
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni.
In speta, 26 octombrie 2017

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani.
In speta, 26 noiembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic