Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Monografie contabila comercializare geamuri termopane
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Monografie contabila comercializare geamuri termopane

Buna ziua
Am urmatoarea situatie: Firma platitoare de TVA achizitioneaza pe baza de comanda tamplarie termopan (geamuri si usi din termopan, sita, pervaz) si vinde clientului produsul comandat la care adauga procentul de 40% care include transportul, montajul si produsul.
Intrebare este: eu o inregistrez ca marfa sau prestari servicii.
Multumesc anticipat!
Daca clientul isi monteaza singur tamplaria pvc achizitionata de la dumneavoastra, atunci ii faceti factura si o inregistrati ca o vanzare de marfa.
Prestarea unui serviciu, in speta montarea usilor si ferestrelor, presupune doar
facturarea manoperei aferente lucrarii de montare, nu si facturarea de catre prestator a
bunului supus prestarii, acesta fiind deja in proprietatea beneficiarului .