Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Situatii in caz de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Situatii in caz de divort

Buna seara,

1.As dori sa stiu, in cazul unui divort (de comun acord sau nu), care este de obicei primul termen dat de instanta? Este acelasi in toate cazurile?
2. Daca divortul este de comun acord, se poate da termen imediat pentru judecare?
3. In cazul in care, la primul termen, unul dintre soti nu se prezinta, se judeca procesul sau se amana din nou ? Si daca se amana si el iarasi nu se prezinta, cat poate fi intarziat divortul?

Multumesc pentru ajutor!
Divortul prin acordul partilor poate fi pronuntat numai daca :
-de la data casatoriei si pana la introducerea actiunii de divort a trecut cel putin un an.
-nu exista copii rezultati din casatorie(cand exista, se audiaza martorii cu privire la ei).
In cazurile cand are loc desfacerea casatoriei prin acordul partilor, se poate declara ca nu se doreste motivarea hotararii, nici stabilire de culpa si ca partile nu vor declara recurs, astfel ca pronuntarea sa ramana definitiva, din aceeasi zi.
1. Trebuie sa mentionez ca din casatorie a rezultat un copil, dar care este in acest moment major (21 ani).
In acest caz, se mai audiaza martori?

2. In cazul in care sotul meu nu doreste sa fie implicat in demersul privind divortul (mi-a comunicat ca pot face cum doresc, el personal nu tine sa divorteze), cum trebuie procedat?
Va trebui motivata cererea si ce tip de cerere va trebui sa fac?

Va multumesc pentru ajutor..
1. Trebuie sa mentionez ca din casatorie a rezultat un copil, dar care este in acest moment major (21 ani).
In acest caz, se mai audiaza martori?

Da, proba testimoniala e graitoare pentru a releva raporturile de familie.(sunt aduse la cunostinta instantei de judecata aspecte privind relatia mama -copil , tata-copil).

2. In cazul in care sotul meu nu doreste sa fie implicat in demersul privind divortul (mi-a comunicat ca pot face cum doresc, el personal nu tine sa divorteze), cum trebuie procedat?
Va trebui motivata cererea si ce tip de cerere va trebui sa fac?

Daca sotul parat nu doreste sa se prezinte , legiutorul nu l-a obligat, apreciindu-se mijloacele de proba existente (prezentate de catre reclamant , care e mai interesat de efectele divortului decat acesta ).
Cu privire la cererea de chemare in judecata , va pot spune ca aceasta trebuie particularizata in functie de detalii , incat lipsa lor va poate dezavantaja , inca de la inceputul procesului , de cand e investita instanta de judecata (prin insasi cererea de chemare in judecata).

Succes.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
In cazul in care sotul nu se va prezenta la proces , chiar daca este de acord cu divortul , instanta va incuviinta proba cu martori. Copilul de 21 ani , nu va mai fi audiat decat in calitate de martor daca acesta doreste sa depuna marturie.
mihali a scris:
1. Trebuie sa mentionez ca din casatorie a rezultat un copil, dar care este in acest moment major (21 ani).
In acest caz, se mai audiaza martori?

2. In cazul in care sotul meu nu doreste sa fie implicat in demersul privind divortul (mi-a comunicat ca pot face cum doresc, el personal nu tine sa divorteze), cum trebuie procedat?
Va trebui motivata cererea si ce tip de cerere va trebui sa fac?

1. Da, se audiaza martori daca sotii nu divorteaza de comun acord.
2. Cerere de divort din culpa comuna sau culpa exclusiva. In aceasta veti solicita pastrarea sau nu a numelui dobandit prin casatorie.
Trebuie sa dovediti culpa comuna sau culpa exclusiva a sotului la deteriorarea relatiilor da familie, prin audierea a cel putin un martor, in caz contrar, instanta va respinge cererea ca neintemeiata. ;)