Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CNP
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CNP

Cetatean roman, nascut in Republica Moldova, cu domiciliul in Bucuresti, sector 3. Cartea de identitate a expirat in ianuarie 2016. In certificatul de nastere transcris lipseste CNP-ul.
Pentru reinnoirea pasaportului electronic cu alt domiciliu decit cel precedent (in strainatate), voi avea nevoie de atribuirea CNP-ului in certificatul de nastere? Sau e acelasi...din cartea de identitate. Cine imi poate spune? A avut cineva un caz similar?
CNP-ul dvs. este cel din actul de identitate romanesc.
Este obligatoriu deplasarea la Bucuresti pentru scrierea CNP-lui in certificatul de nastere transcris? Sau nu..La depunerea documentului pentru reinnoirea pasaportului romanesc cu domiciliul in strainatate, mi se retrage cartea de identitate romaneasca. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Tatiana
Mergeti la serviciul de stare civila de la locul de domiciliu si rugati-le pe d-ne sa va scrie CNP-ul. Sa nu va apucati sa scrieti dvs. ca nu e legal.
Va multumesc enooooooooooooorm de mult!!!! Pentru raspuns si pentru rapiditate!!!!