Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Daca un absolvent de liceu depune actele de somaj dupa 3 luni de la absolvire, exista riscul sa nu mai beneficiezi de somaj?
(Asta am patit eu, m-am dus in luna octombrie sa depun actele si mi s-a spus ca am venit prea tarziu.)
"Potrivit art. 8 alin. 1 şi 2 din norme, se consideră că absolvenţii n-au reuşit sau n-au putut să se angajeze DACĂ FAC DOVADA că în perioada de 60 de zile de la absolvire s-au înregistrat la agenţiile teritoriale sau la alţi furnizori.

Aşadar, dacă solicitantul NU poate dovedi înregistrarea în perioada de 60 de zile de la absolvire, n-are cum să primească indemnizaţia de şomaj. Termenul de decădere din drepturi de 12 luni este valabil DOAR dacă absolventul respectă prevederile şi se înregistrează în cele 60 de zile de la absolvire.

Articolul 8 din norme:

"(1) Persoanele prevăzute la art. 17 alin. (2) lit. a) din lege se consideră că nu au reuşit sau nu au putut să se încadreze în muncă dacă fac dovada că în perioada de 60 de zile de la data absolvirii s-au înregistrat la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă judeţene sau a municipiului Bucureşti ori la alţi furnizori de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă, acreditaţi în condiţiile legii sau care nu se supun potrivit legii condiţiei de acreditare, în vederea medierii pentru încadrare în muncă.

(2) Dovada înregistrării la furnizorii de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă, prevăzuţi la alin. (1), se face cu o adeverinţă eliberată de furnizori, prin care se certifică data înregistrării persoanei în evidenţele proprii." "
www.avocatnet.ro/content/art...