Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz 20 zile sau 15 zile calendaristice
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz 20 zile sau 15 zile calendaristice

Buna seara!Doresc

sa demisionez cu preaviz.In contractul meu din 2005 sunt trecute 15 zile calendaristice ca perioada de preaviz , conform codului muncii.Acesta s- a modificat, deci nu stiu de cate zile de preaviz beneficiez.Va rog sa ma ajutati in acest sens!Va multumesv!
Conform art.81 alin.4 C.mun., in cazul demisiei, termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Asadar, in speta, termenul de preaviz este de 15 zile calendaristice daca va dati demisia.