avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Durata preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Durata preaviz

Discutiile sunt diverse pe aceasta tema....Un angajat care are contract de munca incheiat inainte de mai 2011, cate zile trebuie sa stea in preaviz in cazul in care isi da demisia??
Dar daca e angajat dupa luna mai 2011??
Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:22, 25 Iulie 2012
Codul Muncii la art.81 alin.4 prevede ca , termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Asadar, trebuie vazut ce este stipulat in c.i.m. referitor la termenul de preaviz in cazul demisiei.
De exemplu, daca in c.i.m. este stipulat un termen de 15 zile pentru preaviz in cazul demisiei atunci acesta este termenul care trebuie respectat.
freeelis a scris:

Codul Muncii la art.81 alin.4 prevede ca , termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Asadar, trebuie vazut ce este stipulat in c.i.m. referitor la termenul de preaviz in cazul demisiei.
De exemplu, daca in c.i.m. este stipulat un termen de 15 zile pentru preaviz in cazul demisiei atunci acesta este termenul care trebuie respectat.


In acest caz, daca in c.i.m este scris clar, negru pe alb:
"c) perioada de preaviz in cazul demisiei este de 15 zile calendaristice, conform Legii nr. 53/2003-Codul muncii sau contractul colectiv de munca;"
angajatul dupa 15 zile calendaristice este liber ca pasarea cerului ?
Am avut ub coleg care a demisionat si a fost aproape prostit ca durata preavizului, conform noi legislatii a muncii este de 20 zile lucratoare.
Deci in final 15 zile calendaristice ori 20 lucratoare?
Ultima modificare: Marți, 24 Iulie 2012
Squid, utilizator
Exact, dupa expirarea celor 15 zile , c.i.m. inceteaza ... termenul de preaviz este de 15 zile calendaristice si nu de 20 de zile lucratoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este perioada preavizului in cazul demisiei? biduca biduca Buna ziua am si eu o intrebare, as dori sa plec de la locul de munca actual si as vrea sa stiu care este perioada de preaviz in cazul demisiei?Mentionez ca am ... (vezi toată discuția)
Demisie in cazul unui contract pe perioada determinata broscuta21 broscuta21 Buna ziua, Avem un angajat cu contract de munca pe determinat (pana in februarie), care astazi a zis ca el vrea sa demisioneze. Directorul este de acord ... (vezi toată discuția)
Demisie cu preaviz Silvan66 Silvan66 Salut, Sunt angajat si am functie de conducere. Vreau sa imi dau demisia cu preaviz. In CIM este stipulata perioada de preaviz in caz de demisie de 15 zile ... (vezi toată discuția)