Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Durata preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Durata preaviz

Discutiile sunt diverse pe aceasta tema....Un angajat care are contract de munca incheiat inainte de mai 2011, cate zile trebuie sa stea in preaviz in cazul in care isi da demisia??
Dar daca e angajat dupa luna mai 2011??
Multumesc mult!
Codul Muncii la art.81 alin.4 prevede ca , termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Asadar, trebuie vazut ce este stipulat in c.i.m. referitor la termenul de preaviz in cazul demisiei.
De exemplu, daca in c.i.m. este stipulat un termen de 15 zile pentru preaviz in cazul demisiei atunci acesta este termenul care trebuie respectat.
freeelis a scris:

Codul Muncii la art.81 alin.4 prevede ca , termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Asadar, trebuie vazut ce este stipulat in c.i.m. referitor la termenul de preaviz in cazul demisiei.
De exemplu, daca in c.i.m. este stipulat un termen de 15 zile pentru preaviz in cazul demisiei atunci acesta este termenul care trebuie respectat.

In acest caz, daca in c.i.m este scris clar, negru pe alb:
"c) perioada de preaviz in cazul demisiei este de 15 zile calendaristice, conform Legii nr. 53/2003-Codul muncii sau contractul colectiv de munca;"
angajatul dupa 15 zile calendaristice este liber ca pasarea cerului ?
Am avut ub coleg care a demisionat si a fost aproape prostit ca durata preavizului, conform noi legislatii a muncii este de 20 zile lucratoare.
Deci in final 15 zile calendaristice ori 20 lucratoare?
Squid, utilizator
Exact, dupa expirarea celor 15 zile , c.i.m. inceteaza ... termenul de preaviz este de 15 zile calendaristice si nu de 20 de zile lucratoare.