Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... raport de expertiza nelegal
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

raport de expertiza nelegal

Cum se mai poate proceda in cazul in care expertul inaintea inceperii lucrarii s-a intalnit cu una dintre parrti , fapt neinfirmat ,invocat si in concluziile depuse privind raportul de expertiza , care lucrarea nu reprezinta adevarul , iar concluziile expertului sunt contrare legii , totusi completele-si la recurs - au acceptat raportul de expretiza?
Buna dimineata.

In cazul in care sunteti nemultumit de concluziile Raportului de expertiza puteti :
- depune in instanta "Obiectiuni la Raportul de expertiza" (obiectiuni atat pe motive procedurale cat si pe fondul raportului);
- solicita instantei, motivat, refacerea Raportului;
- solicita instantei, motivat, inlocuirea expertului desemnat, cu alt expert si elaborarea unui nou Raport.

In orice caz, era bine (va fi bine) sa va cereti instantei acordul si sa va angajati un Expert judiciar consilier (parte).

Cu stima,
Expert judiciar Eugen MARCOV
In primul rand puteti solicita recuzarea expertului
Recuzarea se poate solicita în termen de 5 zile de la momentul la care ati luat la cunostinta despre motivul recuzarii şi se judecaă în şedinţă publică.
In cazu Dumneavoastra, aţi luat la cunoştinţă despre întalnirea privata dintre expert si partea adversa la momentul depunerii comunicarii raportului de expertiza în care se afirmă şi se recunoaste de către expert întâlnirea avuta
bafta
legalmgm a scris:

Buna dimineata.

In cazul in care sunteti nemultumit de concluziile Raportului de expertiza puteti :
- depune in instanta "Obiectiuni la Raportul de expertiza" (obiectiuni atat pe motive procedurale cat si pe fondul raportului);
- solicita instantei, motivat, refacerea Raportului;
- solicita instantei, motivat, inlocuirea expertului desemnat, cu alt expert si elaborarea unui nou Raport
In orice caz, era bine (va fi bine) sa va cereti instantei acordul si sa va angajati un Expert judiciar consilier (parte).
Cu stima,
Expert judiciar Eugen MARCOV

Sunt de acord in totalitate cu cele expuse de stimatul meu coleg. Parerea mea este ca ultima varianta este cea mai potrivita.
Numai bine va doresc
Multumesc, cioan.

In legatura cu recuzarea Expertului:

Unde este premisa de nevinovatie ?
Chiar trbuie sa credem, ab initio, ca expertul este un culpabil , hotarat sa insele pe cineva?
Nu neg existenta unor "aranjamente de culise" dar nu ele sun regula.
Situatia trebuie privita pragmatic, cu serenitate iar pozitia finala adoptata numai pe baza existentei unor probe reale, pertinente, concludente si sustenabile in instanta.

Cu stima,
Expert judiciar Eugen MARCOV
In primul rand nu stim despre ce raport de expertiza este vorba.
Un raport de expertiza este un mijloc de proba ca oricare altul.

De ce ar fi raportul de expertiza nelegal?

In cazul in care din studierea raportului exista nelamuriri se pot depune obiectiuni. Intr-un raport de expertiza un expert isi exprima opinia in legatura cu obiectul expertizei. Daca opinia nu este argumentata stiintific, temeinic si pertinent atunci se poate cere o noua expertiza si asa cum s-a mai spus puteti solicita un expert parte care sa va reprezinte interesele.