Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... RECUZARE EXPERT...???
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

RECUZARE EXPERT...???

Buna ziua domnilor experti, ma adresez din nou d-vs cu o alta intrebare:
In cadrul unui dosar civil - partaj bunuri comune - a fost desemnat de catre instanta un expert pentru evaluarea acelor bunuri.
In ceea ce ma priveste, nu am nimic de obiectat asupra expertizei, insa din surse neoficiale am aflat ca partea adversa va veni la urmatorul termen cu "cerere de recuzare"
Din exeperienta d-vs, cererea poate fi admisa in conditiile in care nu sunt intrunite nici unul din motivele amintite in legea expertilor (nu exista grade de rudenie,nu este implicat expertul intr-o cauza asemanatoare,nu si-a exprimat expertul nici o parere inainte de a di numit la acest dosar,nu a primit daruri sau "fagadulieli") ?
anniela a scris:
In cadrul unui dosar civil - partaj bunuri comune - a fost desemnat de catre instanta un expert pentru evaluarea acelor bunuri.
In ceea ce ma priveste, nu am nimic de obiectat asupra expertizei, insa din surse neoficiale am aflat ca partea adversa va veni la urmatorul termen cu "cerere de recuzare"
Din exeperienta d-vs, cererea poate fi admisa in conditiile in care nu sunt intrunite nici unul din motivele amintite in legea expertilor (nu exista grade de rudenie,nu este implicat expertul intr-o cauza asemanatoare,nu si-a exprimat expertul nici o parere inainte de a di numit la acest dosar,nu a primit daruri sau "fagadulieli") ?

Buna ziua,
Daca cele insiruite de Dvs. in ultimul paragraf sunt reale, instanta nu ar avea nici un motiv sa admita cererea de "recuzare" a expertului judiciar desemnat.
Cu exceptia faptului daca expertul este incompatibil (ca specialitate, legitimatie nevizata an 2009)
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
legalmgm, utilizator
Dvs. afirmati ca "nu am nimic de obiectat asupra expertizei". De aici deduc ca expertiza a fost efectuata si va este favorabila. Partea adversa vazand ca expertiza nu este in favoarea ei vrea sa ceara recuzarea expertului. In aceasta faza nu este posibila recuzarea expertului desemnat. aceasta se putea face, daca erau motive intemeiate, la data desemnarii acestuia.
Partea adversa poate formula obiectiuni la expertiza efectuata si, chiar, sa ceara efectuarea unei noi expertize.
ing. Ioan Ciobanu - expert judiciar
buna seara! sustin cele afirmate de d-l Ciobanu. recuzarea expertului nu se mai poate face in aceasta faza.
Bun, deci daca inteleg bine, dupa ce a fost efectuata expertiza , de catre expertul desemnat de catre instanta in sedinta publica in mod aleatoriu, nu mai este posibila recuzarea expertului?[/b]
Daca am inteles bine,ma puteti ajuta cu un articol de lege care stipuleaza in mod cert acest lucru?

Expertul este compatibil ca specialitate, legitimatia este vizata si da
, expertiza este una reala, corecta, nepartinitoare si intamplator favorabila( termenul e discutabil ) mie.

Ma puteti ajuta? Multumesc!
1-Expertul,eventual in baza unor motive justificate ,poate fi recuzat inainte de efectuarea expertizei
2-Exista posibilitaea ,ca partea adversa sa nu fie multumita de concluzia expertizei,motiv pentru care sa solicite refacerea acesteia,iar instanta functie de motivatie sa dispuna masurile legale