Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj Austria
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj Austria

Buna ziua! Daca am lucrat in Romania, pot sa primesc somaj in Austria? Am depus actele si nu mi au aprobtat, desi cunosc mai multe persoane care au primit acest somaj. Am vechime 6 ani de zile. Multumesc, anticipat!
Cred ca acele persoane au transferat prestatiile de somaj din Romania in Austria.

Daca ati lucrat in tara si beneficiati de somaj in tara, atunci puteti transfera somajul in Austria.
Am inteles! Multumesc frumos!! Acele persoane nu se aflau in somaj in Romania, au primit in Austria curs de limba germana si atunci au primit si somaj, (ziceau ca e o lege noua aparuta.)
[ link extern ] .

Am gasit aici ceva, v-as cere si parerea dumneavoastra, sa-mi spuneti, va rog ce intelegeti la sectiunea șomaj. Va multumesc frumos!
Potrivit acordului respectiv, se poate beneficia de somaj in Austria daca în ultimele12 luni aveti o perioadă de asigurare de 26 de săptămâni in Austria, respectiv în ceea ce priveşte România, 6 luni, cu respectarea reglementărilor referitoare la angajarea străinilor.
Multumesc frumos. O zi buna!!