Forum Discuţii juridice Executare silită Executare prin poprire conturi
Discuție deschisă în Executare silită

Executare prin poprire conturi

Buna ziua,
In 2012 am luat o amenda de rovinieta. Probabil am platit-o dar nu mai gasesc chitanta deci slabe sanse sa o pot ataca pe aceasta cale.
Acum 2 zile primesc notificare ca am poprire pe cont si scrisoarea minunata in cutia postala.( nu a semnat nimeni de primire) De plata sunt urmatoarele:
28 eur - cnadr - rovinieta
20 lei taxa timbru executare ( din informatiile pe care le detin aceasta nu se poate recupera, cade in sarcina CNADR )
299 lei cheltuieli de executare
150 lei consultatii privind constituirea actelor executionale
14,88 onorariu executor judecatoresc
Total cheltuieli 28 eur + 483.88 lei

Intrebarea mea este cat de legale si corecte sunt sumele de mai sus deoarece pentru o creanta de 28 eur nu cred ca e normal sa ceri o suma de 4 ori mai mare.

Cu stima,
In notificarea respectiva, sunt precizate ce reprezinta sumele respective, daca nu sunteti de acord puteti formula contestatie la poprire.