avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare prin poprire conturi
Discuție deschisă în Executare silită

Executare prin poprire conturi

Buna ziua,
In 2012 am luat o amenda de rovinieta. Probabil am platit-o dar nu mai gasesc chitanta deci slabe sanse sa o pot ataca pe aceasta cale.
Acum 2 zile primesc notificare ca am poprire pe cont si scrisoarea minunata in cutia postala.( nu a semnat nimeni de primire) De plata sunt urmatoarele:
28 eur - cnadr - rovinieta
20 lei taxa timbru executare ( din informatiile pe care le detin aceasta nu se poate recupera, cade in sarcina CNADR )
299 lei cheltuieli de executare
150 lei consultatii privind constituirea actelor executionale
14,88 onorariu executor judecatoresc
Total cheltuieli 28 eur + 483.88 lei

Intrebarea mea este cat de legale si corecte sunt sumele de mai sus deoarece pentru o creanta de 28 eur nu cred ca e normal sa ceri o suma de 4 ori mai mare.

Cu stima,
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 11:11, 7 Decembrie 2016
In notificarea respectiva, sunt precizate ce reprezinta sumele respective, daca nu sunteti de acord puteti formula contestatie la poprire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita pentru rovinieta Anpeal Anpeal Buna ziua, In 12. 05. 2011 am fost sancţionat contravenţional cu amendă de 250 Ron pentru că nu am avut rovinieta valabila si am achitat in 24 ore 125 ... (vezi toată discuția)
Executorul face o somatie de plata cu greseli Klara77 Klara77 Buna ziua ! Am primit de la un executor , o comunicare prin care sunt somat sa platesc la el ,la birou,o suma reprezentand c/val taxa despagubire ( ptr ... (vezi toată discuția)
Executare silita cnadnr bogdanaalex24 bogdanaalex24 Buna seara! In data 18.06.2011 si 19.06.2011, am fost surprins de camerele video ca am condus pe drumurile publice fara a avea rovinieta, am platit cele ... (vezi toată discuția)