Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Executare silita pentru program de vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Executare silita pentru program de vizitare minor

Buna ziua, in anul 2012 in urma divortului, s-a stabilit custodie comuna asupra copilului si program de vizitare in favoarea tatalui. Desi am aratat in doua procese de modificare a programul de vizita, faptul ca copilul ocazional refuza sa mearga la tata, asa cum cere programul de vizita stabilit, cat si faptul ca nu ii ingradesc copilului si nici tatalui, dreptul de a pastra legaturi cu minora, am ajuns sa fiu executata silit pe motiv ca “datorita atitudinii mele” copilul refuza sa mearga la tata (am citat din cuvintele ce mi le-a adresat executorul). Totodata, am aratat ca minora a mers la tata si in afara programului de vizita, atunci cand a dorit. Ca documente in cererea de executare, debitorul a depus decat hotararile judecatoresti fara nici un fel de dovada. Am depus contestatie la executare, insa suma ce mi se retine deja din salariu, este mai mare decat pensia alimentara a copilului. La primul termen de executare, minora a refuzat sa mearga la tata, executorul a abordat metoda intimidarii copilului (“daca nu vrei sa te duci la tatal tau voi scrie la scoala si le voi spune ca esti rasfatata” sau “vrei sa ii faci rau mamei tale? uite prin atitudinea ta asta faci!”). Mentionez ca toate cele petrecute la prima executare, am ca proba inregistrarea audio. La data executarii nici un reprezentat al protectiei copilului, nu a fost somat. Suma pentru care sunt executata este de 1400 lei…. Pentru ce? Pentru faptul ca nu am ingradit niciodata acest drept al copilului? De asemenea, procesul verbal a fost intocmit de executor la 3 zile dupa acea data si a detaliat contrariul celor intamplate. Totodata, desi se tot constata ca copilul merge la tata, inca sunt somata. Ba mai mult, ultima somatie de executare nu am primit-o, motivand ca a fost trimisa pe nr de fax al firmei unde lucrez(in urma raportului faxului, firma mi-a confirmat ca nu s-a primit nimic de la nr de fax al executorului), insa stiind ca la data respectiva tatal avea program de vizita, m-am deplasat la executor cu copilul, fie ce-o fi. . Sunt traumatizata de toate actiunile mincinoase si abuzive ale fostului sot, care pe fondul razbunarii recurge la astfel de actiuni si la mesaje de hartuire morala a mamei. Acum astept raspunsul la executare, am facut petitii catre Autoritatea de protectie a copilului, insa toti imi spun ca nu au ce sa ii faca. Ce inseamna asta? Sunt executata pe fondul faptului ca copilul ocazional a refuzat sa mearga la tata. In urma cu 2 ani, tatal a solicitat si interventia organelor de politie, pe acelasi motiv, ca nu vreau sa ii dau copilul, insa si acestia, dupa ce au discutat cu minora, au constatat refuzul copilului. Va rog din suflet sa ma ajutati! Nu stiu cui sa ma adresez pentru ca aceste abuzuri sa inceteze. Sunt disperata. Am inceput deja sa urmez consiliere psihologica pe fondul depresiei recurente. Cei de la protectia copilului mi-au spus ca consilierea psihologica a copilului poate fi facuta doar cu acordul tatalui… un alt departament/ alta adresa a protectiei copilului, mi-a sugerat sa fac cerere pentru a fi consiliat cfm Lg 272 … De altfel, va mai pot confirma mesajele de hartuire pe care fostul sot, mi le transmite ori de cate ori are chef si faptul ca am declarat scris in urma cu 1 an, la Protectia copilului, faptul ca impulsionez copilul sa mearga la tatal sau. In urma cu 4 ani, am fost amenintata ca ma va distruge psihic, insa in urma plangerii ce am facut-o la politie, acestia au incheiat ca nu poate fi pus sub urmarire. Sunt mult mai multe plangeri ce le-am depus impotriva lui, si multe actiuni pe care le-am demarat, insa simt ca ma lupt cu morile de vant … Multumesc din suflet, pentru un raspuns.
Personal ceva nu se pupa, nu inteleg cum doar ocazional minora refuza sa mearga insa tatal a reusit sa va execute silit, din cate inteleg s-a ajuns la penalizari? Suma care se opreste este foarte mare.
Care sunt motivele pentru care minora refuza sa mearga ocazional la celalalt parinte?
Ce program de vizita are fostul partener? Din acel program de vizita cat se indeplineste?

Cred ca in acest moment, cu putinele informatii pe care le-ati furnizat ar fi intelept sa cereti la DGASPC medierea dintre dumneavoastra si fostul partener, asta daca e correct ce spuneti si doar ocazional acesta nu isi poate lua copilul.
Incercati sa gasiti o solutie amiabila care sa ajute in primul rand copilul care din ce povestiti este afectat de situatia aceasta.

Cum comunicati cu tatal copilului?
Daca minorul e bolnav il informati? Ii trimiteti poze cu copilul, vorbesc la telefon?

Iarasi, nu stiu care este exact procedura cu executarea silita dar v-as sfatui sa nu mai supuneti copilul la asa ceva fara un reprezentant al DGASPC.
Stimată mămică,
Sunteţi victimă colaterală a unor legi care sunt făcute să încurajeze relaţia dintre copii şi părinţii cu care nu locuiesc.
Acum, dvs. sunteţi în prima fază a executării silite, în care se doreşte a se demonstra că în primele 30 de zile, nu aţi răspuns somaţiei executorului.
În primul rând, Procesul Verbal al executorului trebuia să fie semnat şi de dvs., altfel acela are valoare nulă, legal vorbind, dar la noi, orice e posibil! Să nu mai semnaţi NIMIC care nu reflectă realitatea şi asiguraţi-vă cu martori!
În al doilea rând, aveţi martori că aţi mers cu copilul la executor? Nu mai faceţi nici o mişcare fără martori şi fără să înregistraţi video toate întâlnirile cu tata, cu executorul.
Aveţi poze, martori, că tata s-a întâlnit cu minora? Dacă aveţi, copiaţi-le şi depuneţi-le la dosar.
Scrieţi mail pe adresa executorului, prin care să cereţi confirmarea lui că în data de...v-aţi prezentat la cabinetul dânsului, cu minora, în vederea exercitării de către tata a programului de vizită, martori fiind...(are şi acela secretare la cabinet).

În rest, dacă EL reuşeşte să demonstreze că în primele 30 de zile NU aţi răspuns somaţiei-prin lipsa de dovezi din partea dvs. - urmează alte faze - consiliere psihologică 3 luni, apoi penalizarea dvs. cu 100-1000 lei/zi întârziere ÎN FAVOAREA TATĂLUI, deci veţi lucra pentru a incasa domnul tata bani.
@When , sunteţi în eroare, asta e onorariul executorului şi taxa pentru executare silită, pe care, oricât de nevinovată este mama, trebuie să o plătească, fiindcă aşa vrea domnul tată :)
Executorul nu se deplasează să vadă dacă copilul pleacă cu tata sau nu, pur şi simplu, la cererea celui cu hotărârea judecătorească, se deplasează la adresă, scrie un Proces Verbal şi-şi incasează onorariul.
Din cele descrise de user, se constată că acel copil a fost deja vizitat şi de Poliţie, a fost interogat de mai multe ori de DGASPC...nu ştiu de ce, pentru mine e ceva...deja vu.
Martonze, utilizator
Martonze, ati punctat foarte bine in sfaturile pe care le-ati dat mamei.
Eu am mentionat ca nu stiu care e procedura pentru executare silita. Insa e parere personala cum ca doar pentru absente ocazionale de la programul de vizita domnul nu ar fi reusit sa o execute.
Daca nu ma insel, din nou, nu ar fi trebuit sa treaca printr-un proces pentru a I se aproba tatalui executarea silita?
Doamna nu ar fi putut sa faca contestatie?

When, utilizator
Suma de 1400 lei reprezinta exclusiv DOAR onorariul executorului. Dupa cum am spus, in procente 98% din programul de vizita, copilul a mers la tata. In urma divortului, tata a renuntat la bautura si s-a convertit intr-o alta religie. Parintii acestuia vorbesc foarte urat la adresa mea si a familiei, bineinteles, la persoanele care ii sunt dragi copilului. De asemenea, copilul nu are voie sa desene, nu are voie sa danseze, cinez: "trebuie sa faca ce ii spune el, nu ce vrea ea". Faptul ca minora mi-a spus ca a intrebat-o tati de ce nu o lasa mami sa mearga la el, iar ea a spus ca mami o lasa, doar ca ea nu vrea, iar el i-a raspuns "daa...daa..." Executorul nu vine la adresa, ci plec cu bagajele in mana si copilul in cealalta, la adresa executorului. Dupa cum am spus, m-am prezentat la fiecare somatie, iar pentru ca nu am fost niciodata de rea credinta, la primirea citatiei am contactat executorul telefonic pentru a-i solicita sa discute cu copilul, dar bineinteles a refuzat.. Copilul a mers de bunovoie la tata sau s-a speriat atat de tare incat ii este frica sa mai refuze ?? Minora mi-a spus ca ii este teama sa ii raspunda lui tati, pentru ca nu ii place cui ii vorbeste...
A fost insa un proces ca sa poata avea loc executarea silita?