Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program de vizită minor nerespectat de tata. Există ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program de vizită minor nerespectat de tata. Există metode de a-l obliga să se conformeze hotărârii judecătorești?

Buna seara ! Daca tatal copilului nu respecta programul de vizita hotarat de instanta judecatoreasca ce se intampla in acest caz ? Va multumesc anticipat.
Manuela Rășină, administrator
In ce sens nu il respecta ?
Nu vine in vizita deloc.
dacă tatăl nu respectă programul de relşaţii cu copilul său, copilul se va îndepărta de el şi, când totuşi va apărea, copilul va fi rece cu el şi-l va respinge.
Ca urmare, mama va fi învinuită că a alienat copilul, adică a spălat creierul copilului să nu-l iubească pe tata.
Legal, tatăl nu păţeşte nimic dacă nu vine la copil.Însă dvs. trebuie să respectaţi programul, deci în zilele stabilite trebuie să staţi cu copilul la dispoziţia tatălui.Dacă vine, e bine, dacă nu - ghinion.
Daca tatal nu respecta programul de vizita si copilul nu dezvolta o relatie armonioasa cu el nu este vina mea .Mama are grija de copil ,isi sacrifica viata ,tatal este doar donator de sperma ,daca nu vine ,nu pateste nimic. O tara de doi ca si legile de astfel.
Bubbles2017, utilizator
Sunteti de profesie avocat
Martonze ?