avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 931 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program de vizită minor nerespectat de tata. Există ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program de vizită minor nerespectat de tata. Există metode de a-l obliga să se conformeze hotărârii judecătorești?

Buna seara ! Daca tatal copilului nu respecta programul de vizita hotarat de instanta judecatoreasca ce se intampla in acest caz ? Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 6 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamna bubbles
Imi pare sincer rău, unora chiar nu le pasa și nu prea aveți ce face. Încercați sa Creați o oarecare predictibilitate prin confirmarea in scris a faptului ca vine sau nu. Poate reușiți.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util

Va sfatuisem si repet sfatul sa adunati si sa pastrati dovezile absentelor pentru viitor.
Sa nu initiati niciun proces, caci castig de cauza nu aveti cum sa gasiti, ci doar cheltuiti bani si timp.
Relatie frumoasa copil -tata nu pare a se profila, dar cine stie? Poate cu timpul, dar sigur nu cu procesele.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Februarie 2018
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Influența negativă a tatălui asupra copilului. ce pot face pe cale legală? Honey32 Honey32 Buna ziua. Am o problema cu fostul concubin si cu relatia lui de tata cu fiica noastra. De fiecare data cand o aduce (dupa vizita la el) fetita, de 2 ani si 5 ... (vezi toată discuția)
Minori si familie raluca_barbulescu raluca_barbulescu Buna ziua! Sunt despartita de 3 ani, am 2 copii de 4 ani si resp 8 ani. Copiii nu au fost vizitati de tatal lor de 2 ani. Acum prin programul de vizita ... (vezi toată discuția)
Nerespectare program vizita adi_2010 adi_2010 Buna ziua. Copilul este incredintat mamei (proces judecat pe vechiul cod civil). Tatal a obtinut un program de vizita, pe care nu-l respecta. Dorinta sa este ... (vezi toată discuția)