Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina cumparata, inmatriculare dupa expirarea RCA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina cumparata, inmatriculare dupa expirarea RCA

Am cumparat masina cu proprietar roman inmatriculata in 2008.Am intocmit contarct de vanzare cumparare si am inregistrat-o la impozite si taxe.
Intrebarea este
-pot sa circul cu masina cu RCA(care expira in 30.03.2017 a fostului propritar ) si apoi sa o inregistrez la politie pe numele meu.
multumesc!
In talon aparand acelasi nume si aceleasi numere, ca in polita RCA s-ar putea spune ca nu o sa aveti probleme daca sunteti oprit.
Dar, ocolind o cheltuiala de 100-200 de lei(pentru cele 3 luni), riscati sanctiuni mai costisitoare pentru incalcarea art 11 alin 4 din OUG 195/2002 " În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în evidentele autorităţilor competente simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni şi emiterea unui nou certificat de înmatriculare, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 30 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului"
Amenda este de cel putin 420 de lei.
AvTudor_com, utilizator