Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna la tura de 12 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna la tura de 12 ore

Buna ziua. Am urmatoarea situatie : In bucatarie am 4 bucatari , 2 sunt pe o tura, ceilalti doi pe alta tura. Daca pe prima tura unul din cei doi are concediu de odihna, cel care ii tine locul , adica un bacatar de pe cealalta tura care vine in fiecare zi lucratoare cate 8 ore pe zi, cum procedeaza sambata si duminca ? este liber ? Va multumesc
Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.

In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
multumesc