Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... infarct miocardic subendocardic -operatie bypass
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

infarct miocardic subendocardic -operatie bypass

in luna oct.am avut infarct miocardic cit si alte probleme-insuficienta ventriculara stinga,insuficenta mitrala/valva/stenoza arterelor/cardiopatie aterosclerotica a arterei coronariene native cit si depistat cu diabet mellitus tip 2 cu complicatii microvasculare multiple/sindrom inflamator
am stat in 2 spitale de urgenta judetene circa 15 zile
apoi in luna noiembrie am efectuat opertie pe cord-triplu bypass aortocoronarian
regim alimentar si medicatie conform scrisorilor medicale incluisv inregistrat cu diabetul zaharat tip 2-regim alimentar si medicament siofor 1000
in recomandarea medicala dupa operatie/externat 24 nov 2016/ am regim alimentar hiposodic si hipolipidic,evitare efort fiizc ,a frigului si umezelii,contro la 1 luna si efectuare analize medicale-tratament medicamentos permanent-dispensarizare cardiologica teritoriala
am intrebarea -se poate solicita handicap sau invaliditate in acest caz
mentionez ca am peste 60 de ani
cum se procedeza pentru concediu medicla si cit timp
multumesc anticipat ptr raspuns
Daca doriti decizie/certificat de incadrare in grad de handicap,este necesar sa intocmiti dosar cu copii dupa documentele medicale pe care le detineti care atesta afectiunile si interventiile suferite si sa solicitati programare la comisia medicala de expertiza persoane cu handicap
Buna ziua,multumesc !Oare acest tip de boala se incadreaza la handicap caci la noi se schimba de la o zi la alta cam tot ce era ok !stiti ca a umbla pe la comisii ne imbolnavim mai mult mai ales ca acolo aroganata si ironia pentru om sint la nivel HIGH!