Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coasigurare pentru fiica mea de 25 de ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coasigurare pentru fiica mea de 25 de ani

Fiica mea a licrat 5 ani si din luna mai ac nu lucreaza. Eu sunt pensionara si mama ei. In ce conditii o pot trece sa fie coasigurat .Si ce trebuie sa fac ???
Calitatea de coasigurat o pot avea doar sotul, sotia si parintii fara venituri. Prin urmare copiii nu pot fi coasigurati.

Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii
Art. 213. - (1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:
b) tinerii cu varsta de pana la 26 de ani care provin din sistemul de protectie a copilului si nu realizeaza venituri din munca sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat in temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificarile si completarile ulterioare; sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate;
cyan, moderator