Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Drepturi de autor - literatură
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Drepturi de autor - literatură

”În condițiile stabilite prin acest contract, Autorul, ca deținător al dreptului de autor, cedează de aici înainte, pe o perioadă de 5 ani, dreptul exclusiv de reproducere și difuzare a lucrării, încredințându-l editurii, pentru întreg teritoriul României și pentru toate comunitățile românești de peste hotare.”
și
”Cesiunea către editură a dreptului de a autoriza alte persoane să adapteze opera, să o traducă, sau să o folosească în oricare alt mod, va face obiectul unui contract distinct.”

Lucrarea este tipărită în limba română și scoasă la vânzare pe teritoriul României, de un an. Trebuie să aștept cei 5 ani de la contract să o traduc și să o public afară, în sistem propriu (fără să mai lucrez cu editura aceasta)?

Și întrebarea a doua:
”Achitarea drepturilor bănești se efectuează trimestrial, în funcție de vânzările efectuate de editură. În cazul în care plata nu este efectuată conform clauzelor prevăzute în contract,, autorul își rezervă dreptul de a percepe penalități de 0,1%, pe zi de întârziere, aplicate la suma care nu a fost plătită la termen”

Cărți știu sigur că s-au vândut, mă aburesc pe mail îi când întreb. Există vreun fel în care pot afla când s-au făcut plăți de la librării către editură? Adică ei pot spune la nesfârșit că banii sunt pe drum sau că încă nu s-au încasat?

Mulțumesc mult.
~ Conținut șters la cerere ~