avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor somaj

Daca in ultimele 12 luni ale anului 2016 am fost platit cu 50% din salariu pot beneficia de dreptul de somaj?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:03, 14 Decembrie 2016
Acordarea indemnizatiei de somaj nu este conditionata de valoarea salariului primit.

In general, se beneficiaza de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.

Stagiul minim de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua!pot beneficia de șomaj dacă am fost angajat pe perioada ... Valiioni Valiioni Bună ziua!pot beneficia de șomaj dacă am fost angajat pe perioada 29 decembrie 2020 _19 decembrie 2021. (vezi toată discuția)
Stagiu de cotizare cori80 cori80 Stagiul de cotizare pentru indemnizatia de somaj este cel de pe toata durata in care ai fost incadrat in campul muncii ? Sau doar pentru ultimul loc de munca ? ... (vezi toată discuția)
Somaj achimghimisi achimghimisi Buna ziua am lucrat 14 luni in timis sunt din hunedoara pot intra in somaj daca mai lucrez 1 luna pe perioada determinata (vezi toată discuția)