Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua am lucrat 14 luni in timis sunt din hunedoara pot intra in somaj daca mai lucrez 1 luna pe perioada determinata
In general, se beneficiaza de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului (incetarea c.i.m. in baza art.56 alin.1 lit.i C.mun. va da posibilitatea sa beneficiati de somaj );
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.

Stagiul minim de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.

In opinia mea, puteti beneficia de somaj daca indepliniti conditiile de mai sus.