Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Pot intra în șomaj dacă am fost in concediu medical circa 2 luni,iar când am revenit la muncă șeful meu a angajat pe altcineva în locul meu,iar acum nu mă mai primește pe motiv că nu mai are nevoie?
Puteti beneficia de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.

Stagiul minim de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.