avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Pot intra în șomaj dacă am fost in concediu medical circa 2 luni,iar când am revenit la muncă șeful meu a angajat pe altcineva în locul meu,iar acum nu mă mai primește pe motiv că nu mai are nevoie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:44, 23 Ianuarie 2017
Puteti beneficia de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.

Stagiul minim de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu de cotizare cori80 cori80 Stagiul de cotizare pentru indemnizatia de somaj este cel de pe toata durata in care ai fost incadrat in campul muncii ? Sau doar pentru ultimul loc de munca ? ... (vezi toată discuția)
Bună ziua!pot beneficia de șomaj dacă am fost angajat pe perioada ... Valiioni Valiioni Bună ziua!pot beneficia de șomaj dacă am fost angajat pe perioada 29 decembrie 2020 _19 decembrie 2021. (vezi toată discuția)
Referitor la somaj patratel1968 patratel1968 Pot sa beneficiez de somaj daca contractul meu se termina de drept la termen? Am avut contract de munca pe perioada determinata si contractul meu se incheie ... (vezi toată discuția)