avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Reinnoire pasaport in Mexic/ buletin expirat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Reinnoire pasaport in Mexic/ buletin expirat

Este posibil sa imi reinnoiesc pasaportul aflandu-ma in Mexic daca buletinul mi-a expirat? Am cu mine certif. de nastere in original.
Cel mai recent răspuns: pieceofwork , utilizator 13:13, 14 Decembrie 2016
Stati legal acolo? Ati stat peste termenul de valabilitate al pasaportului?
Daca munciti cu forme legale cred ca v-ati putea face pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate:
[ link extern ]
Intrebati la ambasada.

Pentru pasaportul de cetatean roman cu domiciliul in Romania CI trebuie sa fie in termen de valabilitate.

Ultima modificare: Miercuri, 14 Decembrie 2016
Ares-3, moderator

Multumesc mult pentru raspuns!!!

Da, stau legal. Am viza de rezident temporal. Intr-un an voi putea aplica pentru rezidenta permanenta.
Pasaportul nu mi-a expirat inca, doar buletinul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare buletin cddamian cddamian Buna ziua ! Buletinul meu e pe cale sa expire , de un an de zile locuiesc in olanda insa fara a fi luat in spatiu . Pentru a schimba buletinul ce acte imi sunt ... (vezi toată discuția)
Ce acte imi trebuiesc ptr redobandirea buletinului românesc fiind cetățean român cu domiciliul în strainatate Adriana ionicescu Adriana ionicescu Eu am in pasaportul deja expirat mențiunea că sunt cetățean român cu domiciliul în străinătate dar vreau sa imi fac buletinul românesc deoarece eu nu ... (vezi toată discuția)
Acte necesare cetatealului rus pentru casatoria cu cetatean roman si ce drepturi dobandeste dupa casatorie cetateanul rus ? floriansoul floriansoul [quot]Buna ziua. Sunt cetatean roman cu domiciliul in bucuresti,lucrez in germania si partial stabilit aici.Ea este cetatan rus,lucreaza in germania si are ... (vezi toată discuția)