Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Reinnoire pasaport in Mexic/ buletin expirat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Reinnoire pasaport in Mexic/ buletin expirat

Este posibil sa imi reinnoiesc pasaportul aflandu-ma in Mexic daca buletinul mi-a expirat? Am cu mine certif. de nastere in original.
Stati legal acolo? Ati stat peste termenul de valabilitate al pasaportului?
Daca munciti cu forme legale cred ca v-ati putea face pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate:
[ link extern ]
Intrebati la ambasada.

Pentru pasaportul de cetatean roman cu domiciliul in Romania CI trebuie sa fie in termen de valabilitate.

Ares-3, moderator

Multumesc mult pentru raspuns!!!

Da, stau legal. Am viza de rezident temporal. Intr-un an voi putea aplica pentru rezidenta permanenta.
Pasaportul nu mi-a expirat inca, doar buletinul.