Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru si inregistrare cadastrala Bucuresti
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru si inregistrare cadastrala Bucuresti

Buna ziua,

Va rog sa imi dati mai multe detalii despre cadastru si intabulare pentru un apartament din Bucuresti. Cum pot sa aflu daca are cadastru? Daca nu are, ce este de facut? Este posibil ca apartamentul sa fie intabulat si sa nu aiba cadastru? Cine se ocupat de cadastru si inregistrarea cadastrala.
Constructia este inainte de '89 si bunicii sunt unici proprietari.

Va multumesc!
Intabularea nu se poate face fara cadastru. Cadastrul il face o firma specializata de cadastru. Daca nu cunoasteti nr cadastral se poate solicita un istoric de carte funciara la OCPI (Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara) pentru adresa respectiva. Dupa aflarea nr cadastral se solicita un extras de carte funciara pentru informare. Solicitarile se pot face de orice persoana interesata. Daca nu va descurcati singur apelati la servicii unei firme de cadastru. In cazul in care imobilul nu are cadastru si intabulare solicitati acest lucru firmei specializate.