Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Responsabilitatea in cazul divizarii unui SRL - Urgent
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Responsabilitatea in cazul divizarii unui SRL - Urgent

Am urmatoarea speta: un SRL dereste divizarea, dar este in negociere pentru incheierea unui contract de leasing imobiliar. Firma care acorda leasingul doreste sa stie care sunt consecintele legale in urma divizarii si daca se poate extinde raspunderea si asupra companiilor ce rezulta in urma divizarii (diminuarea activelor companiei contractante a leasingului este o mare problema). In legislatia tarii din care firma de leasing vine exista o prevedere legata de perioada pentru care compania/companiile care preiau patrimoniul SRL-ului divizat sunt tinute responsabile, anume 5 ani. Eu am cautat in legislatie noastra, dar nu am gasit nimic in legatura cu acest termen (si nici nu m-am ocupat pana acum de divizari de societati comerciale).
Va rog sa ma ajutati cu o opinie, multumesc,
Issa
unul dintre actele care se incheie cu ocazia divizarii unei societati este un acord privind transmiterea activului si a pasivului societatii divizate catre noile entitati. In acest act se va prevedea si ce se va intampla cu contractul de leasing, respectiv care dintre noile societati il va prelua.