Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Extras certificat nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Extras certificat nastere

Bună ziua,

Vă rog să-mi indicați modalitatea prin care pot face rost de extrasul certificatului de nastere al tatalui meu, decedat in strainatate. Instanta din statul respectiv imi cere actul mentionat (extras certificat nastere) și m-am prezentat la primaria satului în care s-a nascut, la indicatia unui notar. Acolo mi s-a spus ca nu se elibereaza actul persoanelor fizice, ci doar unui notar in vederea stabilirii succesiunii sau la cererea justificata a unei institutii.
Ideea este ca procedura cu succesiunea dureaza cel putin doua luni si timpul ma constrange; nu inteleg de ce eu, in calitate de fiu, nu pot fi onorat cu extrasul respectiv...ma ajutati cu un sfat/text de lege etc?

Multumesc cu anticipatie.
Solicitati o adeverinta anexa 9 din care rezulta ca nasterea tatalui dvs. figureaza inregistrata si nr. actului. Ati solicitat transcrierea certificatului de deces? Era bine daca o faceati deoarece acolo se vor completa din oficiu si datele de identificare ale tatalui dvs.
Transcrierea in Romania sau in statul in care a decedat? Detin ambele versiuni.
In Romania.
Da, dețin certificatul de deces. Instanta imi cere certificatul de nastere in format nou, mi se pare absurd.
Instanta poate solicita extras direct de la primaria unde a fost inregistrata nasterea tatalui dvs. respectiv transcris decesul(in Romania).