Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
Locuiesc in strainatate si imi este greu sa ajung sa rezolv o nedumerire. Pentru o succesiune intre 2 frati, sotia unei parti are drepturi la bunuri. Devine mostenitoare de drept?Sau ulterior poate renunta la acest drept?Va multumesc mult!
Sotia fratelui nu are niciun drept succesoral, daca e vorba despre bunuri ale autorului celor 2 frati.
Va deveni mostenitoarea unei cote din bunurile sotului dupa ce acesta decedeaza. Daca nu au copii la mostenirea sotului pot veni si alte persoane, fratii si parintii sotului.
Va multumesc! Deci sotia fratelui nu are nici un drept asupra mostenirii lui din partea parintilor lui?
Deoarece mai jos mi-au raspuns ca la o parte devine mostenitoare, si repet mostenirea este intre 2 frati casatoriti amandoi,nu despre mostenirea intre 2 soti.
Multumesc inca o data!
Sotia nu ii mosteneste pe socrii, ci pe sotul sau. Asa ca daca mor parintii sotului, copiii lor ( adica sotul femeii si cumnatul dezbat succesiunea dupa parinti si abia apoi, daca moare sotul, femeia il mosteneste pe el, pe sot.
Daca parintii au muri si copiii nu au reusit sa dezbata succesiunea si intre timp moare si sotul, sotia va participa cand se va dezbate succesiunea dupa socrii, din partea sotului.