Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Telefon pierdut in maxi-taxi
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Telefon pierdut in maxi-taxi

Bună seara, am și eu o problemă... :)
Mi-am scăpat telefonul din buzunar în maxi-taxi pe a 3-a banchetă(nu cred că era necesar detaliul ăsta)
Mi-am dat seama imediat după ce am coborât din maxi-taxi că nu am telefonul, apoi am fugit după mașină dar nu am reușit să o prind.
Ulterior am ajuns acasă și am sunat pe numărul respectiv și robotul a spus
"Telefonul este inchis, sau nu este pe raza de acoperire" deci cred că cine l-a găsit l a și închis imediat cum a pus mâna pe el.
Telefonul este la abonament pe digi-mobil. Nu l-am blocat pentru că am zis că nu va putea face prea mari costuri făptașul până maine când voi merge la poliție să declar telefonul..
Imi poate face vre-un cost masiv făptașul dacă am numarul deblocat ? ..
M am gândit că dacă va putea folosi telefonul(cu numarul deblocat) va putea politia să intercepteze pe unde este telefonul mai bine...
Î-l pot recupera întreg ? .. adică eu sper măcar să pornească dacă l voi găsi :(
Ce sfaturi îmi puteți recomanda... ? :blush2:

Buna seara,
Blocati imediat numarul.
Restul e treaba politiei daca va gasi vreodata acel telefon.
Nu sperati prea mult.
părerea mea este că dacă îl blochez poliția nu mai poate intercepta apeluri de pe telefonul respectiv deoarece făptașul nu ar avea altă cartelă de pe care să sune...
Mă gândesc să îl las deblocat până mâine când voi merge la poliție...
Mă vor ajuta cu ceva, sau fac degeaba sesizarea ?
Ce pot păți dacă nu blochez numărul ? costuri suplimentare ?
Mulțumesc de sfat, anticipat!
AndreiAndrei123, utilizator
Politia nu intercepteaza convorbiri.
Doar in situatii speciale, cu aprobarea instantei, organele specializate intercepteaza telefoane.
Nu cred ca e cazul dumneavoastra ne fiind macar Ciolos sau chiar Iohanis si sa aveti un telefon care sa aiba in el data strict confidentiale.
Faceti ce vreti ca doar dumneavoastra platiti, nu eu si cateva mii de lei pentru dumneavoastra nu conteaza, cred!
Mă refeream că îl poate localiza prin IMEI din câte am înțeles, m am exprimat greșit. Dacă va putea suna de pe telefonul acela, va putea fi găsit mai ușor de poliție prin ultimul apel efectuat de pe telefon, locația lui etc..
Deci dacă î-l blochez sau î-l las deblocat poliția î-l poate localiza la fel de bine?
AndreiAndrei123, utilizator
Ati vazut prea multe filme politiste, NCIS, CSI, etc.
Pana va blocati numarul cel care l-a insusit o sa vorbeasca toata noaptea cu neamurile din Italia Spania si Jermania. Si daca neamul e mare....
Blocati numarul cat mai rapid si faceti un paratas pentru telefon. Politia nu o sa aloce resurse pentru un telefon luat la promotie cu 0 lei. Vor inregistra plangerea ptr ca sunt obligati si o vor arunca in dulapul prafuit cu AN autor necunoscut.
cyan, moderator