Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Violarea sediului profesional
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Violarea sediului profesional

Buna ziua! Ar fi posibilă săvarsirea infractiunii de violare a sediului profesional în cazul în care se pătrunde fără drept într-un loc împrejmuit ținând de sediul unei autorități publice având în vedere că textul de incriminare nu prevede acest lucru?
Infractiunea de violare sediu profesional este prevazuta si pedepsita de art.225 NCP.Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a partii vatamate.
În norma cu pricina nu este prevăzut ca la violarea de domiciliu si patrunderea fara drept intr-un loc imprejmuit tinand de sediul profesional.
In primul rand, trebuie sa-i spunem dlui avocat ca art.225 NC.pen. si notiunea de parte vatamata, nu au ce cauta impreuna.
De ce? Pentru ca art.225 tine de NC.pen., iar notiunea de parte vatamata tine de VC.pen.

Desi elementul material al laturii obiective la art.225 este similar cu cel de la art.224 Violarea de domiciliu, diferenta dintre cele doua infractiuni exista si se face in functie (si) de spatiile ce intra sub incidenta legii penale.
Asa cum bine a sesizat dl @trailer1234, tipicitatea faptei de Violarea sediului profesional, nu retine doar patrunderea pe un teren sau in orice alt loc imprejmuit tinand de respectivul sediu.