Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aviz medicina muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aviz medicina muncii

Am o problema referitoare la avizul medicului de medicina muncii. si acela ca medicul care are un contract cu unitatea la care lucrez nu-mi da aviz favorabil. Am fost la alti doi medici de medicina muncii care mi-au acordat aviz,dar unitatea nu le ia in considerare spunad ca are contract cu acei medici.Ce as putea face?Cui ar trebui sa ma mai adresez,fiindca,practic,parca mi se ia dreptul la munca si decizia acelui medic fiind,consider eu,un monopol,
HG 355/2007
art.30
Persoana examinată poate contesta rezultatul dat de către medicul specialist de medicina muncii privind aptitudinea în muncă.

art.31
Contestaţia prevăzută la art. 30 se adresează direcţiei de sănătate publică judeţene sau a municipiului Bucureşti, în termen de 7 zile lucrătoare de la data primirii fişei de aptitudine în muncă.

Direcţia de sănătate publică judeţeană sau a municipiului Bucureşti desemneaza o comisie formata din 3 medici specialisti de medicina muncii si convoaca partile implicate in termen de 21 de zile lucratoare de la data primirii contestatiei.

Decizia comisiei este consemnata intr-un proces-verbal si este comunicata in scris persoanei examinate medical.

Concluzia procesului-verbal este consemnata in fisa de aptitudine, in care a fost precizat rezultatul examenului medical contestat.