Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte casa

Buna ziua as vrea sa cumpar o casa,si as vrea sa stiu ce acte trebuie sa aiba proprietarul la momentul vanzarii??
Va multumesc
Titlu de proprietate(contract vanzare-cumparare,certificat de mostenitor),cadastru, carte funciara,dovada achitatrii taxelor la Dir.Locala Taxe si Impozite.
Certificat energetic, dovada ultimei plati la furnizori( apa, energie, cablu tv, etc.), extras de carte funciara pentru informare, eventuale sarcini sau drepturi de servitute ptr furnizori(instalatii electrice subterane, stalpi de electricitate sau telefonie), litigii cu vecinii *daca exista).