Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare imobil

ce acte trebuie sa solicit vanzatorului daca vreau sa cumpar un apartament?
filipf16, utilizator
Un istoric al imobilului, (contract de vanzare-cumparare, proces verbal de punere in posesie, certificat mostenitor daca imobilul face obiect al unei mosteniri, act de donatie etc) , cadastru, incheiere de intabulare, extras de carte funciara pentru informare, certificat fiscal, certificat de performanta energetica, adeverinta de la asociatia de locatari care sa specifice faptul ca nu exista datorii sau sa mentioneze cuantumul acestora si o factura de plata de la utilitati.(electrica, cablu TV, telefon, internet) In orice caz daca uitati vreunul dintre aceste acte, cu siguranta Notarul Public la care veti perfecta contractul nu va uita.