Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Procedura inregistrare in ROI
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Procedura inregistrare in ROI

Buna ziua,
Conform OMFP 727/2016, la inregistrarea societatii in ROI se depune:
" Cererea se depune la organul fiscal competent însoţită de:
1. anexa privind datele de identificare ale administratorilor şi asociaţilor contribuabilului la data depunerii cererii de înregistrare;
2. certificatele de cazier judiciar ale administratorilor şi asociaţilor contribuabilului, eliberate în vederea înregistrării în Registrul operatorilor intracomunitari, potrivit art. 11 alin. (3) din Legea nr. 290/2004 privind cazierul judiciar, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, valabile la data depunerii cererii de înregistrare. Cererile de înregistrare a societăţilor pe acţiuni se depun însoţite de certificatele de cazier judiciar ale administratorilor;
3. documentele eliberate de organele de urmărire penală şi/sau documentele eliberate de serviciul/compartimentul juridic din cadrul organului fiscal competent sau din cadrul organului fiscal ierarhic superior, în condiţiile prevăzute la pct. 3 şi 4 din secţiunea 1 a cap. II ..."
Acum intrebare: de ce la ANAF IASI ne obliga sa aducem certificatul constatator ONRC de 45 de lei (in original si pe care sa scrie ca e pentru ROI), cand procedura prevede clar ca ei sunt cei care fc verificarea RECOM Online?
Cum e in alte judete?
Unde reclam acest abuz? In niciun caz la ei unde astepti 45 de zile ca sa te trimita la Bucuresti, de unde te trimite iar la Iasi.
de la 01.01.2017 cf.OUG 84/2016 nu mai este necesara înscrierea in ROI.
Mda, dar eu aveam nevoie sa ma inscriu pe 20.12.2016...slava Domnului ca s-a scos si aberatia asta...vin altele.