Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... reducerea taxei de expertiza contabila
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

reducerea taxei de expertiza contabila

Reducerea si esalonarea taxei de expertiza contabila pt o persoana fizica se poate realiza si in ce conditii?
Presupun ca va referiti la onorariul provizoriu stabilit de catre instanta de judecata pentru expertul desemnat sa efectueze o expertiza tehnica judiciara.
Acest onorariu trebuie platit, integral, la CEC in contul Biroului local pentru expertize tehnice judiciare, pe numele expertului desemnat. Documentul de plata se depune la dosarul cauzei, in original.
Expertul nu se va apuca de expertiza daca onorariul provizoriu nu este platit integral.
Daca nu aveti posibilitatea sa platiti onorariul provizoriu, puteti formula o cerere de ajutor public judiciar catre instanta de judecata, cu respectarea prevederilor OUG nr.51/ 2008 cu modificarile si completarile ulterioare. Daca instanta aproba ajutorul public judiciar, onorariul provizoriu se plateste de catre Ministerul justitiei.
O data cu depunerea raportului de expertiza, expertul, in functie de activitatea depusa si cheltuielile efectuate in timpul derularii activitatilor privind expertiza, depune un decont de cheltuieli care poate contine suplimentarea onorariului provizoriu stabilit de instanta de judecata. Suplimentul de onorariu, daca se aproba de catre instanta, trebuie platit, integral, in termen de 5 zile de la aprobare.