avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debranșare apa calda si rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debranșare apa calda si rece

Buna seara!
Va rog frumos sa imi Spune-ți daca asociația de proprietari si președintele au dreptul sa oprească apa calda si rece fără a intra in apartament dar cu ajutorul vecinilor au făcut Debranșarea respectiva.Suma restanta însumează 9500 RON .Mentionez ca dețin suma de 3000 de RON ( nu știu exact care este cota de întreținere si penalităților)pe care doresc sa o achit făcând si un angajament de plata pt diferența dar se refuza motivând ca este nevoie de 4500-5000 RON.
Va rog sa-mi Spune-ți cum procedez.
Va multumesc
Doar furnizorul are dreptul legal de a opri apa unui client. Clientul furnizorului este asociatia de proprietari. Asociatia ar fi trebuit sa va dea in judexata pentru neachitarea cheltuielilor de intretinere. Pentru a va opri accesul la apa ar trebui sa existe o decizie a comitetului executiv sau o hotarare a adunarii generale privind intreruperea furnizarii unor utilitati pentru datorii mai mari de x lei. Cum nu cred ca exista nici o decizie prin care sa se refuze incasarea unui procent din datorie atunci nu exista temei ptr refuzul incasarii banilor pe care ii aveti disponibili ptr plata unei parti din datorii.
Este subiect delicat cu opinii pro si contra
Legal,asociatia de proprietari poate dispune sistarea provizorie a utilitatilor numai in baza unei hotarari judecatoresti definitive-procedura care insa are inconvenientul perioadei de judecata a cauzei in care se majoreaza debitul
Daca exista incheiat angajament de plata,a carui termeni sunt respectati de catre debitor,nu exista motiv legal pentru sistare provizorie utilitati
Notificati oficial asociatia de proprietari de interesul dv pentru achitare partiala debit conform angajament de plata,sun sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Pentru a face dovada interesului respectarii angajamentului,respectiv achitarea esalonata a debitului,comunicati suma prin mandat postal cu confiormare de primire
Legal nu este.
Dar se practica!
De ce nu este legal? Unde scrie ca nu e legal?
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Asociatia poate ridica contorul de apa de la usa apartamentului schumaher schumaher Am facut toti locatarii pe scara separare de apa rece. separarea a fost facuta de instalatorul asociatiei iar banii au fost platiti de noi proprietarii ... (vezi toată discuția)
O problema cu apa rece de la apa nova..... IonCristi79 IonCristi79 Buna ziua! Ma numesc Serbu Cristi locuiesc in Bucuresti sectorul 5. De ceva timp exista o problema la mine in bloc legata de apa rece de la Apa Nova. Avem ... (vezi toată discuția)
Buna ziua as dori sa va intreb daca este legal ca la o asociatie ... Addrrian Addrrian Buna ziua As dori sa va intreb daca este legal ca la o Asociatie de proprietari sa se sisteze apa rece la tot blocul, atat la proprietarii cu datorii cat si ... (vezi toată discuția)