avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda accident singurul implicat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda accident singurul implicat

Buna ziua,

Recent, pe la 4 dimineata am derapat si alunecat cu masina intr-o rapa adanca de 25-30m. Nu am patit nimic din fericire dar masina dauna 70%. Singurul implicat fiind am sunat la 112 sa-mi trimita politia si ambulanta caci nu realizam cat de grava este situatia. Ambulanta nu au trimis-o caci daca am spus ca nu par sa fiu lovit dar au trimis un echipaj de politie care pe langa eliberarea autorizatiei de reparare m-a amendat cu 750 lei in baza art. 101 alin 9, art 123.( cel putin asa se intelege din proces- se vede foarte rau. Este corecta aceasta amenda? Am vreo sansa sa o contest si sa-mi recuperez cei 375 lei platiti jumatate?
ROUG 195/2002
Art. 123
Ministerul Apararii Nationale are urmatoarele atributii:
......
b) coopereaza cu politia rutiera pentru realizarea actiunilor de insotire a coloanelor oficiale militare, precum si a vehiculelor din parcul propriu;
......

sursa: [ link extern ] /
Eu v-as sfatui sa apelati la ajutor specializat si nu sa asteptati pentru raspunsuri pe un forum. Termenul de contestare a procesului verbal de contraventie este de 15 zile, se poate chiar sa fi iesit deja din termen. Daca considerati ca procesul verbal este nelegal ori netemeinic atunci el trebuie contestat, iar instanta va decide daca este asa sau nu.
ART. 101 OUG195/2002
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
1. *) conducerea unui autovehicul şi tractor agricol sau forestier cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;
#M5
2. *** Abrogat
#B
3. conducerea unui autovehicul de către o persoană cu domiciliul în România care nu a preschimbat permisul de conducere obţinut în alt stat, în termenul prevăzut de lege;
4. *) neîndeplinirea obligaţiilor de preschimbare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare a autovehiculului şi tractorului agricol sau forestier ori remorcii în cazurile prevăzute de lege;
5. nepăstrarea distanţei laterale suficiente faţă de vehiculul care circulă din sens opus;
6. nerespectarea de către conducătorul de vehicul a semnificaţiei indicatoarelor şi marcajelor de interzicere sau restricţie ori a celor temporare, cu excepţia celor care interzic accesul sau depăşirea care se încadrează în altă clasă de sancţiuni;
7. nerespectarea obligaţiei de a permite părăsirea intersecţiei conducătorului vehiculului rămas în interiorul acesteia;
#M17
8. nerespectarea normelor privind circulaţia bicicletelor;
#B
9. nereducerea vitezei în cazurile prevăzute de regulament;
......................................................
ART. 123 HG 1391/2006
Conducătorul de vehicul este obligat să circule cu o viteză care să nu depăşească 30 km/h în localităţi sau 50 km/h în afara localităţilor, în următoarele situaţii:
a) la trecerea prin intersecţiile cu circulaţie nedirijată;
b) în curbe deosebit de periculoase semnalizate ca atare sau în care vizibilitatea este mai mică de 50 m;
c) la trecerea pe lângă grupuri organizate, coloane militare sau cortegii, indiferent dacă acestea se află în mers sau staţionează pe partea carosabilă a drumurilor cu o singură bandă de circulaţie pe sens;
d) la trecerea pe lângă animale care sunt conduse pe partea carosabilă sau pe acostament;
e) când partea carosabilă este acoperită cu polei, gheaţă, zăpadă bătătorită, mâzgă sau piatră cubică umedă;
f) pe drumuri cu denivelări, semnalizate ca atare;
g) în zona de acţiune a indicatorului de avertizare "Copii" în intervalul orar 7,00 - 22,00, precum şi a indicatorului "Accident";
h) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare şi marcaje, când drumul public are cel mult o bandă pe sens, iar pietonii aflaţi pe trotuar, în imediata apropiere a părţii carosabile, intenţionează să se angajeze în traversare;
i) la schimbarea direcţiei de mers prin viraje;
j) când vizibilitatea este sub 100 m în condiţii de ceaţă, ploi torenţiale, ninsori abundente.

Ati fost amendat ca ati depasit viteza legala in în curbe deosebit de periculoase semnalizate ca atare sau în care vizibilitatea este mai mică de 50 m, cum a stabilit agentul aceasta imprejurare, el stie, puteti contesta PV, parerea mea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solicit consiliere : politia nu are probe si susine ca am trecut pe rosu puma_09 puma_09 Buna, Am trecut pe galben la semafor , insa politistul a zis ca a fost rosu, desi nu a vazut semaforul in sine pentru ca dansl se afla dupa colt in ... (vezi toată discuția)
Salut vin si eu cu o întrebare sunt cercetat penal după un ... Adriantimis12 Adriantimis12 Salut Vin si eu cu o întrebare Sunt cercetat penal după un accident rutier in care a decedat o persoana, expertiza ma scos nevinovat , acuma a ajuns ... (vezi toată discuția)
Accident silviu2909 silviu2909 ce se intampla daca lovesti o masina parcata pe marginea drumului, zgariindu-le doar, pe amandoua, si pleci de acolo, fara sa raportezi nimic la politie ? (vezi toată discuția)