Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzare de furt din magazin și ”plângere penală”
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzare de furt din magazin și ”plângere penală”

Speță :
Ești obosit după un drum lung cu trenul, te duci într-un magazin (ce vinde de toate, din ăla cu cărucioare pentru marfă) îți faci cumpărăturile și așezi trei obiecte (rujuri) în coș, acestea pică (pe jos) și evident le ridici și le pui involuntar în buzunar.

La casă achiți cele cumpărate și doar după ce ai depășit casa de marcat, un băiețel cu o cămașă desenată pe spate cu sigla unei firme de pază, te întreabă dacă mai ai ceva, tu spui nu și când bagi mâna în buzunar descoperi cele trei obiecte uitate că au fost puse acolo.

Te bagă într-o cameră, un alt băiat (un fel de șef peste ceilalți băieți) spune că așa este procedura și cheamă poliția pentru a depune o plângere penală împotriva ta, ca hoț.
Vorbești cu domnul respectiv care îți spune că așa este procedura, îi explici cu lacrimi în ochi că nu ai avut intenția de furt, că ai uitat pur și simplu, din oboseală ...

Vine poliția, agenții scriu niște documente, te întreabă ce și cum, ai o criză de plâns, de nervi, de anxietate, îți vezi toată viața maculată și nu ști ce să faci ba chiar și semnezi tot ce au scris aceștia fără să mai citești cu încrederea copilului că adultul nu îl va minți ca să-l pedepsească ci că îl va sprijini și că intenția acestuia este doar de a ajuta.

Cu directorul de magazin nu se poate vorbi fiind persoană importantă, în teleconferințe dar el este acela, care din turnul său, semnează împotriva ta dar scrie că nu se constituie parte civilă și că obiectele au fost recuperate.

Întrebi cu ochii înlăcrimați și printre sughițuri dacă te arestează și îți pun cătușe și dacă te duc la ”beci” ... speriat fiind, emoțional distrus, foarte obosit și cu puterea de judecată limitată de aceste condiții.
Nu îți explici clar de ce ești acolo, ai impresia că ești vinovat că ai vrut să fii ”băiat rău” și să te autopedepsești ... ești varză ...

Poliția spune că nu are ce face și îți face dosar penal iar tu vei fi la mila (și folosesc acest cuvânt pentru că am mai auzit de un caz al unui tânăr care a pățit ceva asemănător și care a fost condamnat - nu amestec spețele aici dar este de interes de urmărit dacă aceste proceduri interne nu contravin drepturilor omului, totuși ! - din cauza aceluiași tip de comportament corporatist al respectivului magazin al cărui politică este să nu admită că un om este supus greșelii și că nu suntem infractori toți cei care le calcă magazinul) unui judecător care va judeca (este acesta un pleonasm ?) cauza respectivă.

Nu știu exact cele scrise de polițiști în documentele domniilor lor (ceva de genul că la ieșirea din casele de marcat au fost găsite cele trei obiecte asupra ta ”făptuitorule”), știu că s-a cerut filmarea din perioada respectivă, știu că aceștia la sfârșit au înțeles natura neinfracțională dar fiind solicitați de către ”magazin”, fără retragerea plângerii sunt obligați (oare chiar așa să fie, doar întreb, nu cunosc răspunsul, nu este o întrebare retorică) să întocmească respectivele acte, au înmânat un fel de dovadă prin care se scrie că obiectele au fost recuperate.

Deci, acuma nu ști, ai dosar penal ?

Nu există prejudiciu sau mă rog, mă rog, acesta a fost recuperat. Nu ai ieșit din incinta magazinului cu obiectele ”sustrase” ci ai fost atenționat doar după ce ai depășit linia caselor de marcat (pentru că așa scrie în regulamentul intern al magazinului) iar domnul - șeful peste băieți, a recunoscut că el nu ar da drumul mai departe la sesizare dar că șeful cel mare, directorul de magazin, acel important personaj care nu are timp să vorbească cu nimeni pentru că este tot timpul în videoconferințe, tipul acela din turn care semnează o plângere întocmită de cineva care a făcut asta la spusele verbale al altcuiva, ale unui băiat care nu a mai apărut în peisaj și căruia nu i s-a luat nici un fel de declarație ...

Ce este de făcut în acest caz ?

Ai înțeles că acel ”șef” nu își va retrage plângerea, că cică asta este politica magazinului ...
Totuși nu se va constitui parte în proces și nu are pretenții de la ”făptuitor” ...
A uita este sinonim cu a fura și apropo cum se probează un furt ?
La ce te vei putea aștepta ”făptuitorule” ?
Nevinovat fiind cum te poți apăra să nu îți fie distrusă viața din acest moment (am citi Procesul de Kafka, în urmă cu câțiva ani, vreo 25 și mi-am adus aminte că îmi puneam retorice întrebări despre existența realității și percepția acesteia) și că mai recent, am auzit câțiva ”faimoși” ”motivaționali” români descriind cum că gândurile tale sunt realitatea și că ele o crează deci inconștientul de tine ai vrut să ratezi ziua copilului tău și o importantă întâlnire din cadrul unei conferințe internaționale la care ai fost invitat tocmai pentru calitățile tale morale, profesionale, etice deosebite, pentru a te lăsa prins cu trei rujuri și a fi considerat infractor, chiar tu ?

Aștept întrebări, răspunsuri, sfaturi (vă scutesc eu de unul : angajarea unui avocat), critici, comentarii și vă mulțumesc.

Închei spunând, în aceste vremuri : Nașterea Domnului face parte din cele 12 sărbători domnești (praznice împărătești), 12 Bucurii pe care vă urez să le primiți ! ! !
Chiar daca unitatea comerciala nu s-a constituit parte civila deoarece bunurile au fost recuperate,reprezentantii autoritatii statului reprezentati de politie,la sesizarea unitatii comerciale detin obligatia sa incheie document in care sa consemneze fapta
Au fost intocmite documentele pentru deschiderea unui dosar de furt,care urmeaza sa fie solutionat de catre procurorul caruia i se va repartiza cauza
Daca nu aveti antecedente penale,nu vor fi dispuse masuri drastice impotriva dv
Urmeaza sa fiti citat pentru audiere la politie
Daca nu stapaniti procedura ,este de preferat sa solicitati sa fiti reprezentat si insotit la audieri de persoana specializata care sa analizeze temeinic continutul documentelor primare,sa hotarasca strategia favorabila apararii intereselor dv
Succes !
In ceea ce priveste apararea dvs ca ati introdus obiectele involuntar in buzunar din cauza oboselii acumulate si l-ati uitat ”evident” acolo, mi se pare puerila, obiectele pe care doriti sa le cumparati se introduc in cosul de cumparaturi, nu se indeasa in buzunare, sunt aspecte pe care nu are rost sa le dezvoltam la fiecare topic deschis in legatura cu aceasta posibila imprejurare si pana la urma, e dreptul dvs sa va aparati cum considerati.
In ceea ce priveste solutia din acest dosar penal, apreciez ca procurorul poate renunţa la urmărirea penală, urmand sa constate ca nu există un interes public în urmărirea faptei, avand in vedere conţinutul şi împrejurările concrete de săvârşire, existenţa unei disproporţii vădite între cheltuielile pe care le-ar implica desfăşurarea procesului penal şi gravitatea urmărilor produse sau care s-ar fi putut produce prin săvârşirea infracţiunii etc.
Mai trebuie sa stiti ca la aprecierea interesului public, sunt avute în vedere şi persoana suspectului sau a inculpatului, conduita avută anterior săvârşirii infracţiunii, atitudinea suspectului sau a inculpatului după săvârşirea infracţiunii şi eforturile depuse pentru înlăturarea sau diminuarea consecinţelor infracţiunii.

Mulțumesc.
patrascu razvan , nu ai citit atent ce a scris : "îți faci cumpărăturile și așezi trei obiecte (rujuri) în coș, acestea pică (pe jos) și evident le ridici și le pui involuntar în buzunar. "

Si mie mi s-a intamplat de cateva ori sa pun guma de mestecat in cos si sa pice pe jos si am ales sa o bag in buzunar dar nu am uitat pana acum sa o scot .
Dacă nu ati avut intentia de a va insusi acele bunuri, procurorul va dispune clasarea sau judecatorul achitarea ,insa pentru acestea se vor lua in calcul mai multi factori (nivelul de oboseală, sănătatea, vârstă, starea financiară, pretul acelor rujuri,nivelul celorlalte cumpărături si alte aspecte care tin de latura subiectivă )eu nu cred ca o sa fiti condamnată dacă este adevărat ce ati spus mai sus