Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt din magazin
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt din magazin

Buna seara!Am si eu o problema,va rog ajutati-ma cu un raspuns.Zilele trecute,imi asteptam o prietena intr-un supermarket,..si invartindu-ma de colo-colo,.sa treaca timpul,am facut niste cumparaturi,printre care si un pachet de servetele umede(15 batiste).La un moment dat am stranutat,.bineinteles ca am desfacut pachetul de servetele,.mi-am luat unul,..si pachetelul din neatentie l-am bagat in buzunar.Ajunsa la casa de marcat,imi achit ceea ce era in cos,.platesc,.si cand sa ies ma opreste un gardian,cica sa-mi verifice marfa din cos,.si ceea ce era scris pe bon.Ii arat cumparaturile,.la care d.l gardian imi spune sa-l insotesc.Zis,si facut.Alaturat era o camera,.m-au invitat acolo,.si dupa cca 2-3 secunde apare un alt domn,.si-mi cere sa declarar ce marfa mai am asupra mea nedeclarata.II privesc uimita,si ii intreb,daca nu este o gluma.(Vreau sa va spun ca nici in acele momente nu mi-am dat seama ca servetele erau la mine in buzunar).La care domnul respectiv,imi cere sa verific mai bine,ca are cunostinte ca eu am sigur si alta marfa nedeclarata.Uimita bag mana in buzunar,si,...doar in acel moment mi-am dat seama de ce m-au oprit.Nu stiam ce sa le spun,.am ramas muta.La care domnul imi cere sa platesc de 10 ori contravaloare produsului,bineinteles ca am fost de acord,.le-am platit,.mi-au cerut sa ma legitimez,..dar norocul meu era ca nu aveam buletinul la mine.Au completat un formular ,l-am semnat si atat.Politia nu a fost sesizata.Intrebarea mea este urmatoarea,.ce mi se mai poate intampla pe viitor?Pot sa ma astept sa vina politia la mine acasa?Va rog ajutati-ma!
Nu o sa vina nimeni la dvs acasa fiindca oricum este ilegala incasarea de 10 ori a contravalorii produsului in astfel de cazuri!
Parerea mea este ca ati scapat "ieftin" daca se poate numi astfel ! Oricum ar fi fost mult mai rusinos sa fiti anchetata pentru furt din magazin de pachete de servetele!
Pe viitor nu mai umblati in produse decat dupa ce le achitati la casa fiindca nu sunt produsele dvs decat in momentul in care le platiti!
Mult noroc!B-)
Valoarea obiectului sustras din greseala,dupa cum afirmati,fiind infima si nefiind sesizata politia de catre agentii de securitate,nu cred ca vor exista alte probleme.
Oricum,fiti mai atenta in viitor.
Va multumesc!Sper sa nu mai fiu pusa in asemenea situatie niciodata.Oricum,aveti foarte mare dreptate,spunandu-mi ca am scapat"ieftin".Asa este.Nici acum nu-mi pot imagina ce as fi facut daca ar fi fost anuntate organele de politie.Doamne fereste!O vorba inteleapta,spune,ca "omul cat traieste invata"!Acum nici nu stiu ce sa fac,.mi-e asa jena sa mai calc in magazinul respectiv.Oare cat timp vor pastra casetele video?Oare voi fi "privita",atfel,daca voi merge?Cine stie?Oricum va multumesc!
anna2005 a scris:

Buna seara!Am si eu o problema,va rog ajutati-ma cu un raspuns.Zilele trecute,imi asteptam o prietena intr-un supermarket,..si invartindu-ma de colo-colo,.sa treaca timpul,am facut niste cumparaturi,printre care si un pachet de servetele umede(15 batiste).La un moment dat am stranutat,.bineinteles ca am desfacut pachetul de servetele,.mi-am luat unul,..si pachetelul din neatentie l-am bagat in buzunar.Ajunsa la casa de marcat,imi achit ceea ce era in cos,.platesc,.si cand sa ies ma opreste un gardian,cica sa-mi verifice marfa din cos,.si ceea ce era scris pe bon.Ii arat cumparaturile,.la care d.l gardian imi spune sa-l insotesc.Zis,si facut.Alaturat era o camera,.m-au invitat acolo,.si dupa cca 2-3 secunde apare un alt domn,.si-mi cere sa declarar ce marfa mai am asupra mea nedeclarata.II privesc uimita,si ii intreb,daca nu este o gluma.(Vreau sa va spun ca nici in acele momente nu mi-am dat seama ca servetele erau la mine in buzunar).La care domnul respectiv,imi cere sa verific mai bine,ca are cunostinte ca eu am sigur si alta marfa nedeclarata.Uimita bag mana in buzunar,si,...doar in acel moment mi-am dat seama de ce m-au oprit.Nu stiam ce sa le spun,.am ramas muta.La care domnul imi cere sa platesc de 10 ori contravaloare produsului,bineinteles ca am fost de acord,.le-am platit,.mi-au cerut sa ma legitimez,..dar norocul meu era ca nu aveam buletinul la mine.Au completat un formular ,l-am semnat si atat.Politia nu a fost sesizata.Intrebarea mea este urmatoarea,.ce mi se mai poate intampla pe viitor?Pot sa ma astept sa vina politia la mine acasa?Va rog ajutati-ma!

La fapta dvs si la modul in care a fost savarsita chiar nu puteti avea probleme.
Eu va cred ca este posibil sa fi uitat servetelele in buzunar si daca exista si pe camera momentul stranutului deja ati achitat prea multi bani...
Dar, se spune ca neatentia se plateste...
Nu va poate cauta politia sub nicio forma.
Cel mult cei care au comis fapta de a va obliga sa achitati servetelele de 10 ori... sa va ceara scuze...

avocat Claudiu Lascoschi
Nu se poate sti cat timp pastreaza "casetele". Din "surse" stiu ca in timpul programului se monitorizeaza pe calculatoare in timp real, iar in afara programului se inregistreaza in memoria calculatorului. La intervale regulate de timp se sterg inregistrarile mai vechi ca sa faca loc altora.
Oricum nu aveti de ce sa va mai temeti.