Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Care sunt pașii pentru înființarea unei firme?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Care sunt pașii pentru înființarea unei firme?

Bună seara! Dețin 20000 euro si doresc înființarea unei firme și achiziția unui cap tractor pentru a efectua transport cu remorcile altor firme pe comunitate. Oare mă încadrez în buget sa încep această afacere? E profitabilă această afacere? Ce documente sunt necesare și cât costă? Doresc păreri și recomandări despre aceasta activitate. Mulțumesc!
Admin, administrator
Pentru infiintarea unei firme, primul pas este fie sa mergeti personal la Registrul Comertului si sa luati de acolo toate formularele si sa le completati, fie sa apelati la un avocat care sa va intocmeasca dosarul pentru depunere la Registrul Comertului si obtinerea Certificatului de inmatriculare a firmei.

Dupa obtinerea acestuia, veti putea sa achizitionati si capul tractor, urmand ca toate achizitiile facute sa fie pe numele firmei infiintate. Asa veti putea emite si chitante, facturi si semna contracte, in mod legal.
~ Conținut șters la cerere ~