Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere penala

Am o prietena din germania.. In 2 septembrie un prieten a fost batut.el a depus plangere si in plangere a mentionat ca a fost si ea intre cei ce lau batut..ea a mai avut un dosar tot pt bataie..ia dat 1an cu suspendare.. dk dosarul a ajuns in instanta si ea nu poate demonstra ca a fost in germania. O poate inchide..el a cerut daune de 5000€sasi retraga plangerea.dupa 4 luni mai poate sasi retraga plângerea dk ii plateste daunele.. Multumesc..
Retragerea plângerii prealabile poate interveni până la pronunţarea unei hotărâri definitive, în cazul infracţiunilor pentru care punerea în mişcare a acţiunii penale este condiţionată de introducerea unei plângeri prealabile.
Adica trebuie sa mearga sa reinoiasca plangerea. Ma scuzati ..dar nu prea ma pricep la asa ceva ..ca doamne ajuta nu am avut parte de asa ceva.