Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata zilelor de sarbatoare lucrate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata zilelor de sarbatoare lucrate

buna ziua,

as dori cateva informatii in legatura cu plata zilelor de sarbatoare legala lucrate.
Va dau un exemplu,
Luna noiembrie 2016 a avut 21 de zile lucratoare si 9 libere.Deaorece firma noastra are un program special noi am lucrat 21 de zile am luat 9 libere dar una din zillele in care am lucrat a fost ziua 30/11/2016 care e o zi de sarbatoare.
as dori sa stiu daca salariul ar trebui sa fie acelasi in condittile in care am lucart 21 de zile din care una de sarbatoare cu salariul in care as fi lucrat 21 de zile dar as fi fost libera pe 30/11 .
Daca nu , cum ar fi trebuit sa fie platita aceasta zi?
va multumesc
Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.