Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ziua 2 mai 2016
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ziua 2 mai 2016

buna ziua va rog sa-mi spuneti daca ziua de 2 mai 2016 este zi libera..... platita. multumesc
Ziua de 2 mai 2016, fiind a doua zi de Paști, este zi de sărbătoare legală în care nu se lucrează (art. 139, alin (1) din Codul Muncii).
Zilele de sărbători legale diminuează fondul de ore lucrătoare din lună, astfel că luna mai 2016 are 168 de ore lucrătoare, respectiv 21 de zile lucrătoare.

În cazul în care salariatul se prezintă la muncă într-o zi de sărbătoare legală în care nu se lucrează, angajatorul este obligat să îi acorde acestuia un spor de minim 100% (art. 142 alin (2) din Codul muncii).
adrian577 a scris:

... ziua de 2 mai 2016 este zi libera..... platita. multumesc

Nu este zi libera platita, ci zi de sarbatoare legala in care nu se lucreaza .

In situatia in care se lucreaza intr-o astfel de zi , angajatorul va trebuie , mai intai, sa compenseze cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.

In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
Cornel Vasile, Consilier juridic