Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Dare in plata, credit ipotecar cesionat unei firme de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Dare in plata, credit ipotecar cesionat unei firme de recuperare

Este posibila darea în plata a locuinței achizitionata cu credit ipotecar către o firma de recuperare care a cumpărat dosarul de la banca?
Legea 77/2016:

Art. 1
(1) Prezenta lege se aplica raporturilor juridice dintre consumatori si institutiile de credit, institutiile financiare nebancare sau cesionarii creantelor detinute asupra consumatorilor.

Deci, raspunsul este da, se poate.
Multumeesc.