Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... punerea in posesie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

punerea in posesie

am o casa cu gradina aferenta.dupa 1990 am fost pusi in posesie cu terenul de sub casa ,am primit un ordin al prefectului prin care ni se dadea si gradina dar cu un numar gresit topo,din 2004 am avut doi avocati,am batul la multe usi si nu reusim sa obtinem un alt act corect,suntem trimisi de la o institutie la alta pasindu-se responsabilitatea.ce este de facut in aceasta situatie?culmea este ca platim impozit la primarie pe teren si casa dar terenul in acte nu este inca al nostru.
Ordinul prefectului se emite la propunerea comisiei locale in baza:

- actelor de vanzare cumparare ( din perioada 1974-1989 intocmite pe 250 mp)
-a unei schitei topografice intocmite de o persoana fizica autorizata , care la solicitarea proprietarului si in prezenta acestuia si a vecinilor masoara suprafata reala imprejmuita si aferenta casei de locuit
-a procesului verbal de vecinatate si delimitare a imobilului ,semnat de vecinii care confirma ca nu sunt litigii privind limitele proprietatii in cauza.

Precizati la ce numar topo gresit va referiti?!

Este firesc sa platiti impozit pe casa si pe terenul pe care il folositi.
In baza carui act ati completat declaratia de impunere la serviciu impozite si taxe
daca ziceti ca inca nu aveti act pe teren?
am depus toate aceste acte,nu eu personal ci o adv.,inclusiv mi s-a cerut ordinul prefectului cel gresit in original ca sa mi se elibereze altul si astept de 6 luni sa mi se elibereze alt ordin al prefectului dar se motiveaza tot felul de aminari.eu acum nu mai am nici macar ordinul cel gresit de punere in posesie.oricum multumesc pt.raspuns,daca ma mai puteti sfatui v-as fi recunoscatoare.
Anna63 a scris:

Ordinul prefectului se emite la propunerea comisiei locale in baza:

- actelor de vanzare cumparare ( din perioada 1974-1989 intocmite pe 250 mp)
-a unei schitei topografice intocmite de o persoana fizica autorizata , care la solicitarea proprietarului si in prezenta acestuia si a vecinilor masoara suprafata reala imprejmuita si aferenta casei de locuit
-a procesului verbal de vecinatate si delimitare a imobilului ,semnat de vecinii care confirma ca nu sunt litigii privind limitele proprietatii in cauza.

Precizati la ce numar topo gresit va referiti?!

Este firesc sa platiti impozit pe casa si pe terenul pe care il folositi.
In baza carui act ati completat declaratia de impunere la serviciu impozite si taxe
daca ziceti ca inca nu aveti act pe teren?

As avea si eu o intrebare vis a vis de situatia de mai sus: in cazul in care exista o problema de granita intre terenuri dar inca nu s-a ajuns in instanta si vecinii semneaza procesul verbal din care mie imi rezulta alta suprafata decat cea ocupata de mine (mai mica) cum vor fi intocmite actele?
Multumesc mult,
pt.oanaiasi

Comisia locala va propune pentru ordinul prefectului suprafata care rezulta din schita topo.

Daca granitele nu sunt corecte , atunci ce a masurat topograful?

In momentul in care vecini sunt convocati sa semneze procesul-verbal de
vecinatate si delimitare ,se verifica distantele din schita topo , in teren in prezenta tuturor partilor implicate.
Nu vor semna daca distantele din schita nu confirma realitatea.

Pt. coca_ab

Ce fel de acte aveti pentru casa si din ce an?
Procesul verbal de punere in posesie in baza carei legi v-a fost dat ?

Anna63, utilizator
O mica corectare: comisia locala nu face propunerea pentru Ordinul prefectului pentru suprafata care rezulta din schita topo ci pentru suprafata care rezulta din acte (registrul posesorilor din anul 1990, registrul agricol 1988-1991, actele de proprietate ale solicitantului). Declaratiile vecinilor se iau in cazul in care suprafata rezultata din masuratori este mai mare decat cea din acte, pentru a dovedi ca nu exista litigii de vecinatate. Daca suprafata din schita topo este mai mica decat cea din acte, se ia o declaratie a proprietarului cum ca accepta aceasta suprafata. In cazul unei suprafete in schita topo mai mari decat cea din acte, diferenta maxima admisa este de 5%.