Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am voie sa imi schimb domiciliul daca am custodie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am voie sa imi schimb domiciliul daca am custodie comuna pentru un minor?

buna ziua! sunt divortata de 8 luni prin acord comun la notar. s-a stabilit ca minorul sa aiba domiciliul la mine. eu stau cu chirie si as vrea sa ma mut cat mai departe de tatal sau(in prezent ne despart 2 km). as vrea sa stiu cat de departe pot sa ma mut si care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc. multumesc
Daca nu au o relatie complet disfunctionala de ce vreti sa-i despartiti (copilul de tata?). Va puteti muta dupa ce-l instiintati pe tata si la o distanta care sa ii permita sa intretina relatii cu copilul, daca va mutati foarte departe acesta poate motiva ca ii restrictionati accesul la o relatie functionala cu copilul.
Stimata doamna, va sfatuiesc sa cititi foarte bine legea inainte sa faceti orice miscare. Sunt o mamica intr-o situatie asemanatoare cu a d-voastra si nu va puteti inchipui cate drepturi au tatii- parintii nerezidenti. Dupa ce am citit legea si m-am documentat despre ce inseamna custodie comuna, doua zile nu am fost buna de nimic. Tatii au toate armele. Va recomand sa cititi legea.
~ Conținut șters la cerere ~
Doamna cristinahogye, va rog frumos imi puteti spune care sunt legile pe care le-ati citit ma intereseaza si pe mine,am o situatie similara.Multumesc