avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită prioritate la poprirea pe salariu
Discuție deschisă în Executare silită

prioritate la poprirea pe salariu

Am 3 popriri pe salariu, dar in acelasi timp trebuie sa platesc si pensie alimentara pentru copil, care a ramas la fosta sotie, care este suma ce imi poate fi poprita, cum se calculeaza? miultumesc
Art, 169 din Codul Muncii stabileste ordinea si marimea popririlor:

Art. 169. [reţinerile din salariu]
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
(3) În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei;
b) contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Limite poprire silita salariu SC Global Expert Consulting SRL SC Global Expert Consulting SRL Buna ziua, o firma a primit o instiintare de la un executor bancar despre infiintarea unei popriri silite asupra salariului si celorlalte drepturi banesti a ... (vezi toată discuția)
Poprire anaanuta anaanuta ce lege prevede ca sa nu se opreasca din salar mai mult de 50 la 100. poate institutia la care lucrez sa-mi opreasca 30 la 100 din salar pentru un titlu ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu alinbaciut alinbaciut Am poprire pe salariu,deoarece am o amenda penala pe care am esalonat-o la plata dar am intarziat trei rate.Daca ma poate ajuta cineva cu informatii privind ... (vezi toată discuția)