Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli Asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli Asociatie proprietari

Buna ziua,
un An nou fericit va doresc tuturor !
Intrebarea mea este :daca in apartamentul meu proprietate personala nu locuieste nici o persoana ce cheltuieli sunt obligata sa platesc tinand cont ca exista apometre ,centrala proprie si contor de gaz.Daca se poate as dori sa stiu si articolul de lege care reglementeaza acest lucru .
Va multumesc .
HG 1588/2007

CAP. 3
SECTIUNEA 1
Repartizarea cheltuielilor rezultate din întretinerea, repararea si exploatarea
condominiilor
ART. 32
(1) Toti proprietarii au obligatia sa plateasca lunar, conform listei de plata a cheltuielilor
asociatiei de proprietari, în avans sau pe baza facturilor emise de furnizori, cota de
contributie ce le revine la cheltuielile asociatiei de proprietari, inclusiv cele aferente
fondurilor din asociatia de proprietari.
(3) Niciun proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decât aceea de
locuinta nu va fi exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca
urmare a renuntarii la folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii
apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decât aceea de locuinta ori în alte situatii.

SECTIUNEA a 4-a
Repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviza de proprietate
ART. 43
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate, în functie de suprafata utila a
apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decât aceea de locuinta, reprezinta
cheltuielile efectuate pentru administrarea, întretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz,
consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate în proprietate
comuna.
ART. 44
(1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu
privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de
întretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica,
modernizare la partile de constructii si instalatii aflate în si pe proprietatea comuna, astfel
cum este descrisa în cartea tehnica a constructiei si în acordul de asociere: subsolul;
conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, încalzire, energie
electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de
instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de
evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele
asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat
al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator,
electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor
asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv
si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte
servicii administrative catre proprietatea comuna.

Pe scurt, trebuie sa contribuiti la cheltuielile privind parte comuna: fond reparatii, administrare, curatenie, mentenanta lift, pompe etc(daca exista), cheltuieli administrative, orice cheltuiala facuta pentru partile comune ale imobilului.
multumesc
Sunteti scutit de plata gunoiului si a curentului electric comun (iluminat holuri si pentru functionare ascensor).